Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
¯yj¹cy w I wieku n.e. Aulus chcia³ wzi¹æ po¿yczkê od Luciusa, ale ten za¿¹da³ od niego zabezpieczenia. Za Aulusa zgodzi³ siê porêczyæ jego wuj Psyllos, który by³ peregrynem. Po z³o¿eniu sponsio Psyllos zmar³, pozostawiaj¹c jako jedynego spadkobiercê syna Teofila. Czy Lucius mo¿e skar¿yæ Teofila z tytu³u porêczenia? Uzasadnij odpowiedŸ.
171. Titius zawar³ z Marcusem konsensualn¹ umowê kupna-sprzeda¿y niewolnika Eutychesa za 100 sesterców. Marcus wyda³ niewolnika, a Titius przez stypulacjê zawart¹ nastêpnie z Marcusem zobowi¹za³ siê zap³aciæ 100 sesterców za szeœæ miesiêcy. Czy po up³ywie terminu Marcus mo¿e pozwaæ Titiusa przy pomocy actio renditi? Uzasadnij odpowiedŸ.
72. Marcus zap³aci³ Titiusowi 10 000 sesterców w zamian za to, ¿e ten umo¿liwi mu spotkanie sam na sam ze swoj¹ siostr¹ - stateczn¹ mê¿atk¹. Titius wzi¹³ pieni¹dze, ale ani myœla³ wywi¹zaæ siê ze zobowi¹zania. Czy Marcus mo¿e odzyskaæ pieni¹dze? Uzasadnij odpowiedŸ.
'3. Marcus da³ Titiusowi kamienicê, w zamian za co Titius zobowi¹za³ siê do wybudowania dla Marcusa nowej kamienicy. Jakie skargi ma Marcus przeciwko Titiusowi odmawiaj¹cemu wybudowania kamienicy? Uzasadnij odpowiedŸ.
4. Titius i Marcus umówili siê, ¿e zamieni¹ siê niewolnikami. Titius przeniós³ na w³asnoœæ Marcusa za pomoc¹ mancypacji niewolnika Stichusa. Marcus nie chce przenieœæ na w³asnoœæ Titiusa niewolnika Spartakusa. Jaka skarga przys³uguje Titiusowi? Uzasadnij odpowiedŸ.
52
565 ZAGADEK Z PR¥ WA RZYMSKIEGO
VIII. ZOBOWI¥ZANIA Z DELIKTÓW (Nb. 309-331)
175. Marcus wys³a³ do Titiusa list. Zanim list dotar³ do Titiusa, zosta³ skr Komu przys³uguje actio furti? OdpowiedŸ uzasadnij, (por. D.47,2,14,
Regu³a ogólna stwierdza, ¿e czynna legitymacja do wniesienia actio furti guje temu, kto ma interes prawny w odzyskaniu rzeczy skradzionej. Bêdi pierwszym rzêdzie jej w³aœciciel. Nale¿y wiêc ustaliæ, kto jest w³aœcicielem \ go listu. Je¿eli list zosta³ powierzony niewolnikowi b¹dŸ prokuratorowi o staje siê jego w³asnoœci¹ i to on mo¿e wnieœæ powództwo z tytu³u kradzie; jeœli list zosta³ wrêczony wymienionym poœrednikom z zastrze¿eniem, ¿e p powróciæ do nadawcy, gdy odbiorca zapozna siê z jego treœci¹- to w³asnoœæ przechodzi na adresata i w tym przypadku actio furti przys³uguje nadawcy, pi nie mia³ zamiaru przenieœæ, ani utraciæ w³asnoœci listu.
176. W kalendy maja 98 roku Titus wraca³ z targu wozem za³ado dzbanami. Po drodze napotka³ Titusa Seius, który go pobi³, zwi¹¿ w czasie szamotaniny rozbi³ dzbany, zabra³ pieni¹dze i mu³y, a nieæ podpali³ wóz Titusa. Wska¿ powództwa prywatno-prawne przys³uguj¹ przeciwko Seiusowi. Wska¿ powództwa konkuruj¹c sadnij odpowiedŸ.
177. Titius wykupi³ bilet na podró¿ statkiem nale¿¹cym do Paulusa na Ostia - Aleksandria. Paulus gwarantowa³ pewn¹ podró¿. Titius '
r^tf, kabinie przewozi³ w klatce ulubionego tygrysa. Stichus, niewoln minii podró¿uj¹cej w s¹siedniej kabinie, chc¹c przypodobaæ siê sv ni (która nie mog³a spaæ z obawy przed tygrysem), zabi³ tygrysa tem. Jakie skargi i przeciw komu mo¿e stosowaæ Titius? Odp< '•'"'' uzasadnij.
178. Mai :us da³ krawcowi Quintusowi materia³ na uszycie togi. Quintus okradziony. Komu przys³uguje actio furti? Uzasadnij odpowiedŸ.
179. Titus sprzeda³ Aulusowi niewolnika wraz z peculium. W peculium ³ siê cenny z³oty naszyjnik, który niewolnik zabra³ z domu Titusa be wiedzy. Aulus przekonany, ¿e naszyjnik stanowi³ czeœæ peculium od da³ go innej osobie, u której naszyjnik zagin¹³ na skutek okolicznoœ
siê domu swego dziadka Tiberiusa. Tiberius by³ ojcem matki Luciusa i nadal mia³ nad ni¹ patria potestas. Lucius zabi³ w bójce jednookiego niewolnika nale¿¹cego do Gaiusa. Niewolnik straci³ oko dwa miesi¹ce wczeœniej. Przeciw komu, z jak¹ £ skarg¹ i o jak¹ kwotê mo¿e wyst¹piæ Gaius? OdpowiedŸ uzasadnij.
82. W I wieku n.e. niewolnik Epafrodites, nale¿¹cy do Quintusa, wypuœci³ z klatki tygrysa nale¿¹cego do Gaiusa. Tygrys z³ama³ sobie nogê. Czy Gaius mo¿e dochodziæ jakiejœ rekompensaty? Je¿eli tak, od kogo i na jakiej podstawie? Uzasadnij odpowiedŸ.
.••;•<(?<"< !' '-