Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
Należy bowiem zadać pytanie: na ile podjęte działania terapeutyczne poprawiły funkcjonowanie Piotrusia w środowisku społecznym?
Szczególnie cenne są tu uwagi rodziców, którzy uznali, że Piotruś stał się bardziej świadomy bycia w "naszym" świecie. To co dzieje się wokoło, przestało być chaosem, od którego trzeba uciec, który trzeba zagłuszyć. Tworzący się porządek pozwolił poczuć się Piotrusiowi bezpiecznie, pewnie. Piotrek zaczął wykazywać zainteresowanie otoczeniem, przestał bać się ludzi, ich reakcji. Bezsprzecznym sukcesem jest to, że Piotrek poddaje się regułom życia przedszkolnego. Potrafi uczyć się z osobą inną niż rodzice. Piotruś częściej się uśmiecha, częściej jest pogodny.
Terapia integracji sensorycznej to jedna z wielu form zaproponowana Piotrusiowi. Należy jednak poszukiwać dalej. Przebywając z dzieckiem autystycznym, kierując do niego propozycje, musimy właściwie i rzetelnie je wykonywać, pamiętając o tym, że w terapii dominować powinna myśl - primum non nocere. ,fve^ x ^-."-^ H'^- 'h
n i&i ^ A
Bibliografia:
Bursztejn C., Autyzm: rozwój pojęć, [w:] Wokół diagnozowania autyzmu. Wybór tekstów wygłoszonych na I seminarium polsko-francuskim, Kraków 1998.
Delecato C. H., Dziwne niepojęte. Autystyczne dziecko. Warszawa 1995.
Dykcik W. (red.). Autyzm, kontrowersje l wyzwania, Poznań 1994.
Kruk-Lasocka J., Pedagogika dzieci z autyzmem i zespołami psychozopodobnymi, [w:] W. Dykcik (red.). Pedagogika specjalna, Poznań 1997.
Maas V. F., Uczenie się przez zmysły. Wprowadzenie do teorii integracji sensorycznej, Warszawa 1998.
OFERTA WYDA WNICTWA EDUKACYJNEGO "AKAPIT":
• Andrzej Olubiński, Socjalno-wychowawcze problemy postkomunistycznego społeczeństwa, ss. 116.
Jest to pierwsza książka z serii wydawniczej pt. Biblioteka " Wychowania na co dzień', w której ukazują się publikacje prezentujące wybór artykułów, które w większości były wcześniej drukowane na łamach miesięcznika "Wychowanie na co dzień",
Książka prof. Andrzeja Olubińskiego - jednego z założycieli wyżej wymienionego czasopisma i pierwszego jego redaktora naczelnego jest zbiorem dziesięciu esejów naukowych (dwa z nich nie były publikowane na lamach "Wychowania na co dzień"), w których Autor podejmuje m.in. dyskusję nad kondycją polskiej pedagogiki w okresie transformacji ustrojowej, przemocą jako normą stosunków
spoleczno-wychowawczych, "szarymi strefami" kształcenia oraz psychoedukacyjnymi źródłami trudności w praktyce socjalno-wychowawczej.
ISBN 83-905248-1-3 Cena 12,00 zł
• Krzysztof Piątek (red.), Socjologia a edukacja socjalna, ss. 85.
Książka zawiera pełne teksty referatów wygłoszonych na pierwszym seminarium Sekcji Pracy Socjalnej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Znalazły się w niej m.in. teksty R. Borowicza, K. Frysztackiego, A. Przymeńskiego, L. Miliana, K. Piątka i in,, podejmujące problematykę związków między socjologią jako dyscypliną naukową a pracą socjalną i edukacją w tym zakresie. Jak pisze
redaktor naukowy wydania, uczestnicy wspomnianego seminarium poszukiwali odpowiedzi na pytanie:
Co szczególnie socjologia mogłaby zaoferować edukacji /pracy socjalnej? ISBN 83-905248-0-5
Cena: 12,00 zł
• Andrzej Olubiński, Realizacja funkcji opiekuńczej w rodzinach toruńskich (w aspekcie sytuacji zdrowotnej 15-latków), ss. 140.