Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
Szkielet procesu ewaluacji lub narzêdzie s³u¿¹ce do oceny po zakoñczeniu programu: Ocena cz¹stkowa polegaj¹ca na bie¿¹cym monitorowaniu podejmowanych dzia³añ poprzez kontakt bezpoœredni z uczestnikami - obserwacjê zachowañ uczestników i zmian zachodz¹cych w procesie edukacyjnym podczas trwania zajêæ, rozmowê, analizê i interpretacjê wypowiedzi zwrotnych osadzonych po ka¿dej sesji szkoleniowej ewaluacjê poprzedniego spotkania. Ocenê koñcow¹ programu stanowi w szczególnoœci liczba uczestników, którzy w trakcie programu lub po jego zakoñczeniu wykazali siê aktywnoœci¹
i zawodow¹, poprzez: - zg³oszenie chêci zdobycia kwalifikacji zawodowych w dostêpnych szkoleniach
na terenie Zak³adu Karnego w Barczewie (w przypadku ich nieposiadania)
oraz udzia³ w szkoleniu zawodowym, I - zg³oszenie chêci podjêcia zatrudnienia w warunkach izolacji wiêziennej, | - podjêcie zatrudnienia w warunkach izolacji wiêziennej, I - podjêcie zatrudnienia po opuszczeniu jednostki penitencjarnej (niepowra-
canie do jednostki penitencjarnej).
Programy przygotowuj¹ce do ¿ycia na wolnoœci
W celu u³atwienia spo³ecznej readaptacji osadzonym i ich rodzinom pozostawionym na wolnoœci konieczne jest udzielanie im pomocy postpenitencjarnej i zachêcanie do podtrzymywania i tworzenia wiêzi ju¿ od pocz¹tku odbywanej kary. Skuteczne wsparcie postpenitencjarne polega zdaniem T. Szymanowskiego przede wszystkim na: zaspokojeniu ró¿nych potrzeb materialnych wynikaj¹cych z procesu adaptacji w warunkach wolnoœciowych, pomocy organizacyjnej - znalezieniu pracy, miejsca zamieszkania, u³atwienia nauki, zorganizowania pomocy lekarskiej oraz pomocy moralnej i poradnictwa w sytuacjach kryzysowych22.
P T. Szymanowski, Powrót skazanych do spo³eczeñstwa, Warszawa 1989, s. 39-40.
94 Oddzia³ywania redukuj¹ce deficyty wychowawcze
Przygotowanie skazanych do opuszczenia zak³adu karnego to okres analr wania przewidywanych trudnoœci adaptacyjnych, które mog¹ mieæ miejsce opuszczeniu wiêzienia, a tak¿e opracowanie wszelakich sposobów przezwyciê ¿ania problemów i udzielania by³ym osadzonym stosownej pomocy w tym. \ kresie. Realizowanie w zak³adach penitencjarnych kompleksowych programó" przygotowuj¹cych skazanych do ¿ycia na wolnoœci dotyczy przede wszyst? pomocy w rozwi¹zywaniu ich osobistych problemów, doradztwa pedagogiczn go w sprawach rodzinnych i socjalno-bytowych, okreœlenia potrzeb w zakre ' niezbêdnej pomocy postpenitencjarnej, nawi¹zanie kontaktów z instytucj i organizacjami, które zajmuj¹ siê zapewnieniem im „startu wolnoœciowego".
Poni¿ej zostan¹ zaprezentowane przyk³adowe programy kompleksowo przyj gotowuj¹ce osadzonych do prawid³owego funkcjonowania na wolnoœci po opusz czeniu zak³adu karnego.
Nadzieja - program wychodzenia z bezdomnoœci
Ma³gorzata Stró¿yk Zak³ad Karny w Lubliñcu
1. Realizatorzy programu: kierownik dzia³u penitencjarnego - koordynatd
m³odszy wychowawca ds. pomocy postpenitencjarnej, pracownik wydzia³ lokalowego urzêdu miasta, pracownik wydzia³u spraw obywatelskich urzêd miasta, pracownik Miejskiego Oœrodka Pomocy Spo³ecznej — sekcja ds. be domnych, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pracowni ZUS, Kierownik Schroniska dla Bezdomnych Kobiet „OAZA" w Czêsfl chowie, Centrum Us³ug Socjalnych i Wsparcia ,AGAPE" w Nowym Stawi
2. Geneza programu: program powsta³ w zwi¹zku ze zwiêkszaj¹c¹ siê liczi kobiet, które utraci³y mieszkanie, przed osadzeniem w zak³adzie karnym i posiada³y sta³ego miejsca zameldowania i zamieszkania, prowadzi³y w³óa gowski tryb ¿ycia, a tym samym nie maj¹ mo¿liwoœci powrotu do œrodowis poza zak³adem karnym.
3. Charakterystyka populacji skazanych, do których program jest adresom ny: Programem objête s¹ osadzone kobiety ze wszystkich grup wiekowa dotkniête bezdomnoœci¹, niepe³nosprawnoœci¹, niezaradnoœci¹ ¿yciow¹, uzi le¿nieniami oraz bez nawyków pracy. Kobiety samotne, niezaradne ¿ycio* nieposiadaj¹ce wsparcia i pomocy ze strony osób bliskich. Rozpoczynaj¹ pn gram w okresie do 6 miesiêcy przed przewidywanym warunkowym zwolni niem lub przed koñcem kary, w systemie terapeutycznym oraz programowi nego oddzia³ywania szczególnie w czasie niezbêdnym na przygotowanie d ¿ycia po zwolnieniu z zastosowaniem art. 164 § 1 k.k.w.
2.
4. Opis programu:
4.1. Cel ogólny: zapewnie miejsca zamieszkania po opuszczeniu zak³adu karnego, poradnictwo w zakresie nabycia umiejêtnoœci poruszania siê na rynku pracy oraz w instytucjach i organizacjach pozarz¹dowych wspieraj¹cych osoby bezdomne.
4.2. Cele szczegó³owe - doraŸne i d³ugofalowe: -pomoc w pozyskaniu lokalu mieszkalnego b¹dŸ czasowego miejsca
zakwaterowania;
-pomoc w przygotowaniu gruntu do bezpiecznego powrotu na wolnoϾ;
- nauka umiejêtnoœci radzenia sobie w sytuacjach trudnych, z rozwi¹zywaniem problemów ¿yciowych;
- przygotowanie do ¿ycia w œrodowisku spo³ecznym;
- rozwój i umiejêtnoœci planowania, decydowania o swoich sprawach;
- poprawa kondycji psychicznej;
- zapoznanie z warunkami i mo¿\iwoœciarñi pozyskania \okan socjalnych, komunalnych, zastêpczych z zasobów miasta lub gminy,
- nabycie umiejêtnoœci korzystania z instytucji oraz organizacji pozarz¹dowych;