Strona startowa Ludzie pragnÄ… czasami siÄ™ rozstawać, żeby móc tÄ™sknić, czekać i cieszyć siÄ™ z powrotem.Gdy zakoDczyB si sezon oratoryjny 1750, w ramach którego prawykonana zostaBa Teodora, Handel po raz ostatni wyprawiB si do Rzeszy, której granice przekroczyB akurat w dniu [mierci Bacha (niewiele wcze[niej i jego |ycie znalazBo si podobno w niebezpieczeDstwie -w zwizku z wypadkiem powozu, którym podró|owaB przez Holandi)Taktyka na starcie w 3 krokachTaktyka na starcie w 3 krokach2010 paź 30 przez: admin, kategoria: Porady, Regaty tagi:Regaty, start, taktyka regatowaJak...Zawarcia wzorcowej umowy zrzeszania zatwierdzonej przez KNF oraz posiadania w dniu zawarcia umowy co najmniej jednej akcji banku zrzeszajÄ…cego lub jej...Aby na etapie projektowania zapewnić wyÅ›wietlenie obrazków identyfikowanych przez Å›cieżki wzglÄ™dne, należy dodać do Å›cieżki # # w opcjach projektu katalog, w...– A obrona?– Obrona to nie cel, to tylko przejÅ›ciowa forma dziaÅ‚aÅ„, wymuszona przez przeciwnika...To byÅ‚o piÄ™kne, wspaniaÅ‚e - szczytowy moment w życiu każdego artylerzysty, moment, który przeżywaÅ‚ wciąż od nowa w marzeniach, na jawie i we Å›nie, przez resztÄ™...Korzyœci natury zdrowotnej i pedagogicznej wynikaj¹ce z powiêkszenia godzin zajêæ WF i sportu oraz intensyfikacji tych zajêæ, g³ównie przez prowadzenie ich na œwie¿ym...Drugi, Franciszek Czarnecki, czeÅ“nik i pose³ wo³yñski na sejmie w roku 1746, zatamowa³ activitatem izbie poselskiej przez dwa dni, ¿e Wielkopolanie podali projekt...Ale KaÅ›ka nie chce tej prawdy zrozumieć, żyje jeszcze sama za krótko i choć od dziecka widzi nÄ™dzÄ™ i ból, przez jakie podobne jej istoty przechodzÄ…, wobec...204nym, a nawet ¿e odnoœnik taki jest denotowany w ka¿dym jêzyku przez jeden lub wiêcej leksemów (choæ w pewnych wypadkach mo¿e tylko na najogólniejszym poziomie...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Może ona pokazać, że każdy fenomen ma przyczy­nÄ™, ale nie że przyczyna ta jest fenomenem. Także logika nie może dostarczyć usprawiedliwienia dla zasady determinizmu. Wreszcie nie może ona być również ustalona indukcyjnie, po­nieważ jest zaÅ‚ożona w każdej indukcji. W tych oto prostych uwagach leży punkt ciężkoÅ›ci tzw. problemu indukcji i wystar­czajÄ… one, aby pokazać, że każda próba transformacji indukcji w dedukcjÄ™ przez przyjÄ™cie nowych przesÅ‚anek jest skazana na niepowodzenie.
To samo dotyczy drugiego rodzaju determinizmu. Nie mamy ani ontologicznej, ani logicznej, ani indukcyjnej podstawy dla zaÅ‚ożenia, że możliwe sÄ… tylko hipotezy wziÄ™te przez nas pod uwagÄ™. Przeciwnie, wiemy z doÅ›wiadczenia, że wiele innych hi­potez jest także możliwych.
Uwagi te potwierdzajÄ… to, co już powiedzieliÅ›my o determi­nizmie: nie istnieje most miÄ™dzy indukcjÄ… a dedukcjÄ…, w każ­dym razie nie w formie dodatkowych przesÅ‚anek.
Niektórzy metodologowie, aby jeszcze o tym krótko wspom­nieć, próbowali ustalić to poÅ‚Ä…czenie w inny sposób. Twierdzili mianowicie, że indukcja wtedy zmienia siÄ™ w dedukcjÄ™, gdy odpowiedni fenomen po prostu inaczej siÄ™ zdefiniuje. Jako przykÅ‚ad weźmy diament i załóżmy, że dotÄ…d byÅ‚ on zdefinio-
122 _____________METODY REDUKCYJNE____________
wany przez trzy wÅ‚asnoÅ›ci: A, B i C. Załóżmy także, że ktoÅ› spaliÅ‚ jeden lub dwa diamenty, tak jak to uczyniÅ‚ Lavoisier, i widzi, że ze spalenia powstaÅ‚ tlenek wÄ™gla (CO), stÄ…d też twierdzi, że każdy diament skÅ‚ada siÄ™ z wÄ™gla. Jak twierdzenie to da siÄ™ usprawiedliwić? Po prostu tak, że nowo znalezionÄ… wÅ‚asność, bycie z wÄ™gla, doda siÄ™ do już znanych wÅ‚asnoÅ›ci ABC: “diamentem" ma siÄ™ od teraz nazywać, zgodnie z nowÄ… definicjÄ…, każde ciaÅ‚o, które posiada wÅ‚asnoÅ›ci ABC i dodat­kowo nowo odkrytÄ… wÅ‚asność bycia z wÄ™gla. Jeżeli to zaÅ‚oży­my, wtedy dedukcyjnie wynika, że diament musi zawsze skÅ‚adać siÄ™ z wÄ™gla.
Od razu jednak widać, że tego rodzaju czysto konwencjonal­na metoda nie wchodzi poważnie w rachubÄ™ w naukach przy­rodniczych. Wprawdzie da siÄ™ ona konsekwentnie przeprowa­dzić, ale pozostawia bez odpowiedzi pytanie, dlaczego ABC ma zawsze wystÄ™pować z nowo odkrytÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ…. Konwencja nie jest prawem przyrody, a nauka wymaga poważniejszych uzasadnieÅ„.
Indukcja i system. Gdy przyjrzymy siÄ™ bliżej, jak rzeczywiÅ›­cie wyglÄ…da praktyka w naukach przyrodniczych, wtedy do­strzeżemy, że decydujÄ…cym czynnikiem w formuÅ‚owaniu praw jest zupeÅ‚nie coÅ› innego niż zaÅ‚ożenia Milla, mianowicie pro­stota praw i ich wzajemne zwiÄ…zki w systemie aksjomatycznym. Na czym zwiÄ…zki te polegajÄ…, pokażemy na prostym przykÅ‚a­dzie. Jeżeli wie siÄ™, że wszyscy ludzie urodzeni przed okreÅ›lo­nym rokiem już umarli, wtedy wystarcza to do sformuÅ‚owania hipotezy, że wszyscy ludzie w ogóle sÄ… Å›miertelni. Hipoteza ta stanie siÄ™ jednak jeszcze o wiele bardziej przekonywajÄ…ca, je­Å¼eli dodatkowo wie siÄ™ — z innych indukcji — że wszyscy lu­dzie sÄ… krÄ™gowcami i że wszystkie krÄ™gowce sÄ… Å›miertelne. W ten sposób hipoteza ta nie jest tylko indukcyjnie osiÄ…gniÄ™ta w oparciu o zdania obserwacyjne, lecz także wyprowadzona z ogólnego prawa, a to znacznie jÄ… wzmacnia. Aksjomatyczny zwiÄ…zek z innymi prawami i z caÅ‚oÅ›ciÄ… okreÅ›lonego systemu naukowego jest w każdym wypadku czynnikiem, który istotnie powiÄ™ksza wiarygodność hipotezy. WedÅ‚ug niektórych metodo­logów jest on nawet koniecznym warunkiem transformacji hipotezy w prawo, wedÅ‚ug innych jedynÄ… racjÄ… dla przyjÄ™cia hi­potezy w naukach przyrodniczych. Wprawdzie to ostatnie sta­nowisko jest z pewnoÅ›ciÄ… przesadne, lecz nie da siÄ™ zaprzeczyć, że aksjomatyczny zwiÄ…zek miÄ™dzy prawami odgrywa ważnÄ… rolÄ™ w akceptacji hipotez.
._________________._____INDUKCJA_________________ 123
Niekiedy jednak używa siÄ™ także hipotez, które nie znajdujÄ… siÄ™ w takich relacjach; sÄ… to tzw. hipotezy robocze, których w zwiÄ…zku z tym nie nazywa siÄ™ “prawami". PosÅ‚uguje siÄ™ nimi, o ile jest to celowe dla zbadania okreÅ›lonej, ograniczonej dziedziny. Tak np. znany etnolog P. W. Schmidt skutecznie posÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ w swoich badaniach materializmem historycz­nym jako hipotezÄ… roboczÄ…, chociaż sam stwierdziÅ‚, że nie ist­nieje żaden szerszy system, w zwiÄ…zku z którym mogÅ‚aby ona być używana.
ReguÅ‚a prostoty. Drugie zwyczajowe zaÅ‚ożenie funkcjonu­jÄ…ce w trakcie formuÅ‚owania praw można przedstawić nastÄ™pu­jÄ…co: jeżeli wiele hipotez wyjaÅ›nia dane zdanie, należy wybrać najprostszÄ… z nich. ReguÅ‚a ta jest konieczna, aby w sytuacji, w której dana jest nieskoÅ„czona klasa możliwych hipotez, móc je zredukować do jednej. To, że nieskoÅ„czona klasa hipotez czÄ™sto może być obecna, da siÄ™ pokazać na nastÄ™pujÄ…cym przy­kÅ‚adzie. Rozważamy trzy punkty na pÅ‚aszczyźnie, które majÄ… reprezentować trzy zdania obserwacyjne (np. dotyczÄ…ce ciÅ›nie­nia jakiegoÅ› gazu w zamkniÄ™tej przestrzeni) i szukamy krzy­wej, na której mogÄ… leżeć. Funkcja matematyczna odpowiada­jÄ…ca tej krzywej bÄ™dzie hipotezÄ… wyjaÅ›niajÄ…cÄ…. Widać od razu, że istnieje nieskoÅ„czona klasa takich krzywych. Rysunek poka­zuje tylko kilka przykÅ‚adów.

W rym wypadku wybierzemy na pewno ostatniÄ… krzywÄ…, mia­nowicie prostÄ…, ponieważ jest najprostsza.
Streszczenie. Interpretacje filozoficzne. StreszczajÄ…c możemy powiedzieć, że do stosowania indukcji jakoÅ›ciowej konieczne sÄ… przynajmniej cztery postulaty: postulat determinizmu, po­stulat zamkniÄ™tego systemu, postulat zwiÄ…zku miÄ™dzy prawami i postulat prostoty. Odpowiednio do tego dadzÄ… siÄ™ sformuÅ‚o-
124 _____________METODY REDUKCYJNE__________________