Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
138 i 141 uPb (kary, np. odebranie prawa do wykonywania działalności)
reprezentowanie zrzeszonych banków spółdzielczych w stosunkach zewnętrznych w sprawach wynikających z umowy zrzeszenia
Nadzór nad bankami spółdzielczymi sprawuje KNF, banki zrzeszające są jedynie pośrednim organem kontrolnym.
Zasadą jest, że banki spółdzielcze mogą prowadzić działalność na terenie powiatu, w którym znajduje się jego siedziba. Bank spółdzielczy, za zgodą banku zrzeszającego, z którym zawarł umowę zrzeszenia, może prowadzić działalność także na terenie powiatów sąsiadujących. Działalność obejmująca inne powiaty niż sąsiadujące wymaga uzyskania zgody KNF. Jeśli jednak bank spółdzielczy posiada fundusze własne wyższe niż równowartość 1 mln EUR, lecz niższe niż równowartość 5 mln EUR, może prowadzić działalność na terenie województwa, w którym znajduje się jego siedziba. Bank spółdzielczy posiadający fundusze własne równe lub wyższe niż równowartość 5 mln EUR może prowadzić działalność na obszarze całej Polski (jedyny taki bank to Krakowski Bank Spółdzielczy).
Nie ma przepisów pozwalających przekształcać spółdzielnie w spółki prawa handlowego (np. bank spółdzielczy w spółkę akcyjną)
Banki spółdzielcze nie mogą wykonywać akredytyw, rzadko można tam wymienić walutę, ponieważ muszą to robić za zgodą banku zrzeszającego
Podkreślić jednak należy, że czynności bankowe, tj. udzielanie kredytów i pożyczek pieniężnych, w tym konsumenckich oraz udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych i poręczeń, banki spółdzielcze mogą wykonywać z osobami fizycznymi zamieszkującymi lub prowadzącymi przedsiębiorstwo na terenie działania banku spółdzielczego lub z osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej, a posiadającym zdolność prawną, mającymi siedzibę na terenie działania banku spółdzielczego. Jednak udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych i poręczeń może następować w zakresie i trybie uzgodnionym z bankiem zrzeszającym.
Problemem jest więc fakt, że banki spółdzielcze są tylko dla osób zamieszkujących/prowadzących działalność w obrębie ich działania; można sobie założyć konto np. w banku spółdzielczym działającym na terenie województwa mazowieckiego, ale nie można w nim już wziąć kredytu, nie może on udzielić nam gwarancji.
Banki w formie spółek akcyjnych
Banki w formie spółki akcyjnej są najpopularniejszą formą organizacyjną zarówno w Polsce, jak i na świecie. Procedura powstania bankowej spółki akcyjnej jest wysoce sformalizowana. Do utworzenia i działalności banku w formie spółki akcyjnej stosuje się przepisy ustawy z dnia 15 września 200 roku Kodeks spółek handlowych, o ile przepisy ustawy Prawo bankowe nie stanowią inaczej.
Założycielami banku w formie spółki akcyjnej mogą być 3 osoby fizyczne lub prawne, a także SP, bank krajowy, instytucja kredytowa, bank zagraniczny, krajowy lub zagraniczny zakład ubezpieczeń oraz międzynarodowa instytucja finansowa.
Przed uzyskaniem zezwolenia na rozpoczęcie działalności banku założyciele spółki powinni podpisać statut w formie aktu notarialnego.
Ponadto zgodnie z art. 306 KSH powinny zostać spełnione następujące wymogi: