Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
Są dwa rodzaje zmian zwyrodnieniowych zachodzących w tej części siatkówki. Pierwszy - to uszkodzenie lub brak pigmentu siatkówki przepuszczającego światło, zwłaszcza purpury wzrokowej. W takim przypadku światło dochodzące do plamki uszkadzają bezpośrednio i wywołuje w komórkach plamki uszkodzenia przez wolne rodniki wyzwolone promieniowaniem. Drugi rodzaj zmian chorobowych to rozrost naczyń włosowatych (kapilarów) wokół siatkówki. Naczynia te mogą być źródłem przesięku, który powoduje odklejanie siatkówki od warstw podtrzymujących. W przypadku krwawienia tworzy się tkanka bliznowata, która zniekształca powierzchnię siatkówki i stopniowo blokuje prawidłowy przepływ impulsów nerwowych. Pierwsze objawy choroby to zmniejszenie ostrości wzroku i zniekształcenie zarysów przedmiotów. W miarę postępu choroby obraz ogniskuje się bardziej na tkance bliznowatej niż na nerwowej, a widzenie centralne zostaje ograniczone, aż dochodzi do całkowitej utraty wzroku.
Podstawową przyczyną zwyrodnienia plamki jest peroksydacja lipidów, podobnie jak w zaćmie. Wiemy o tym na podstawie badania u osób z tym zwyrodnieniem profilu krwi, który wykazuje u nich bardzo niski poziom selenu i glutationu, wysoki zaś glutationu utlenionego. Oznacza to, że cały glutation wyprodukowany przez organizm został zużyty do zwalczania nadtlenku wodoru, a jednocześnie brak jest selenu dla dokonania przemiany glutationu w jego postać użyteczną. System antyoksydacyj-ny tych pacjentów uległ załamaniu. W takim przypadku nadtlenek wodoru (działa tu również tlen singletowy) atakuje ściany naczyń włosowatych (kapilarów) i wyściół-kę siatkówki bogatą w kwasy tłuszczowe, doprowadzając do ich uszkodzenia. Jest bardzo prawdopodobne, że kapilary rozrastają się poza swoje prawidłowe granice na skutek mutacji wywołanych uszkodzeniem oksydacyjnym DNA. W wyniku tych zmian dochodzi do krwawienia pod warstwą siatkówki.
Jedynym skutecznym leczeniem tych zmian jest zastosowanie lasera do zniszczenia naczyń włosowatych, ale często odrastają one ponownie i stan chorego wcale się nie poprawia.
Żadna terapia żywieniowa nie jest w stanie usunąć tkanki bliznowatej, kiedy już się ona wytworzy, ale możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w kapilarach. Wymaga to zastosowania specjalnych antyoksydantów. W schorzeniu tym witaminy A, C i E niewiele pomogą. Określone antyoksydanty działają skutecznie tylko na pewne narządy lub tkanki i aby uzyskać korzystny efekt, musimy zastosować te właściwe.
W celu uzupełnienia glutationu należy zastosować selen. Nie ma innego sposobu na odwrócenie przemiany utlenionego glutationu w jego postać użyteczną. Pobudzi to system antyoksydacyjny do pracy i pozwoli na zwalczenie powikłań wywołanych nadtlenkiem wodoru.
Kluczem do utrzymania prawidłowego stanu naczyń siatkówki jest miłorząb dwuklapowy. Wyciąg z tej rośliny zwiększa przepływ krwi przez sieć kapilarów, wywołuje rozkurcz naczyń i usuwa szkody oksydacyjne w ścianach kapilarów, a także w siatkówce. Testowany u osób z uszkodzeniem wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej przyczynił się do poprawy widzenia na większą odległość. Zastosowany odpowiednio wcześ-nie może zapobiec całkowicie temu powikłaniu. Polecam dzienne dawki 40-80 mg.
Wyciąg z czarnych jagód wpływa na poprawę wzroku w inny sposób. Szczególnie istotne jest wzmocnienie dzięki niemu ścian kapilarów przez wytworzenie krzyżowych połączeń między włóknami kolagenu. Bierze również udział w tworzeniu purpury wzrokowej - barwnika, który stanowi filtr dla niebieskiego widma świetlnego, najsilniej uszkadzającego wzrok. Zalecam dawki dzienne wyciągu 100-500 mg.
Uważa się, że dzięki karotenoidom następuje spadek o 43% liczby przypadków zwyrodnienia plamki żółtej. Za najbardziej skuteczne karotenoidy uznano lu-teinę i zeaksantynę. Luteina gromadzi się w siatkówce w stopniu największym w porównaniu z pozostałymi antyoksydantami. Zwalcza tam działanie wolnych rodników i bierze udział w wytwarzaniu barwnika siatkówki. Zeaksantyna jest wytwarzana przez organizm z luteiny i obie razem, w soczewce i w siatkówce, pochłaniają promienie nadfioletowe, dochodzące do siatkówki, przeciwdziałając ich szkodliwemu
działaniu. Są to naturalne okulary przeciwsłoneczne. Karotenoidy te występują w ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, kapusta bezgłowa, gorczyca i jarmuż. Najlepsze wyniki uzyskuje się u osób, które jedzą te warzywa 5 razy w tygodniu.