Ludzie pragnÄ czasami siÄ rozstawaÄ, Ĺźeby mĂłc tÄskniÄ, czekaÄ i cieszyÄ siÄ z powrotem.
Zapamiętywanie nazwisk i twarzy.
Zapamiętywanie nazwisk i twarzy to jedna z najbardziej przydatnych w życiu umiejętnoci, a zarazem jedna z najtrudniejszych do opanowania. Przyczyna leży w tym, że w większoci przypadków nazwiska w żaden bezporedni sposób nie "łšczš się" z twarzš. W dawnych czasach było dokładnie odwrotnie - system według, którego ludziom przydawano nazwiska lub przydomki wykorzystywał i obrazowe skojarzenia i mechanizmy zapamiętywania: człowieka stale utytłanego w mšce i z bochenkiem chleba w rękach nazywałe po prostu Piekarzem, a na tego, który bez przerwy krzštał się w swoim, lub cudzym, ogrodzie zaczynałe mówić "pan Ogrodnik". Ten, kto cały dzień spędzał przy miechach kujšc żelazo zostawał panem Kowalem itd.
Z biegiem czasu zmieniały się generacje i nazwiska rodowe traciły zwišzek ze swoimi pierwowzorami, zapamiętywanie nazwisk i twarzy stawało się coraz trudniejsze, co ma miejsce i dzisiaj, kiedy nazwisko jako słowo nie kojarzy nam się w żaden bezporedni sposób z twarzš.
Problem ten rozwišzujš dwie techniki, wzajemnie się wspierajšce. Pierwsza to swoisty "savoir-vivre", zasady Etykiety Towarzyskiej Buzana, a druga to Metoda Mnemotechniczna.
ZASADY ETYKIETY TOWARZYSKIEJ BUZANA (ZETB)
Jeli poznasz tę metodę, gwarantuję, że nigdy więcej nie znajdziesz się w sytuacji, w której pospiesznie przedstawiasz się, powiedzmy, 5 nowym osobom, 5-ciokrotnie powtarzajšc posłusznie: bardzo mi przyjemnie, bardzo mi przyjemnie..., ale tak naprawdę poznajesz tylko 5 par butów, w które gapisz się z zażenowaniem, bo wiesz, że nowe nazwiska prawie natychmiast wylecš ci z głowy (co istotnie ma miejsce).
ZETB wymagajš od ciebie jedynie dwóch prostych rzeczy:
1. zainteresowania ludmi, których spotykasz
2. grzecznoci,
co w wielu wypadkach przypomni ci podstawowe zasady dobrego wychowania opisywane w podręcznikach savoir-vivre'u. Jednak co ciekawe, nawet ich autorzy nie zawsze zdajš sobie sprawę z tego, że zasady te wymylono nie tylko po to, aby sformalizować kontakty towarzyskie, nadać im ramy pewnej etykiety, ale stworzyć również podstawy przyjaznych interakcji, aby ludzie mogli się spotykać, poznawać i zapamiętywać jedni drugich.
Z poniższych reguł, możliwych do wykorzystania w życiu towarzyskim, wybierz te, które uznasz za najbardziej przydatne.
ZETB - KROK PO KROKU
1. Nastawienie mentalne. Zanim znajdziesz się w sytuacji, w której spotkasz nowych ludzi, przygotuj się psychicznie na sukces. Wielu z nas więcie przekonanych, że nie ma pamięci do nazwisk i twarzy robi wszystko, aby to sobie udowodnić. Natomiast jeli "wiesz", że twoja pamięć staje się coraz lepsza, że upora się z każdym zadaniem, rezultaty mogš przyjć niemal natychmiast. Przed spotkaniem z nowymi ludzi wypocznij, rozlunij się, uspokój umysł i, jeli czas pozwoli, zapewnij sobie 2 - 5 min. na przygotowanie.
2. Obserwuj. W rozmowie z ludmi patrz im prosto w oczy. Nie rozglšdaj się naokoło, nie patrz na ziemię, nie spoglšdaj w dal. W twarzy rozmówcy szukaj charakterystycznych rysów i cech. Swoisty "przewodnik fizjonomiczny" na str. ... ułatwi ci takš wędrówkę po ludzkiej twarzy, od czubka głowy aż po podbródek. Znajdziesz w nim zgrupowane i opisane dokładnie cechy ludzkich twarzy. Im bardziej rozwiniesz swojš sztukę obserwacji, tym wyraniej zaczniesz dostrzegać, jak bardzo nasze twarze różniš się między sobš. Jeli wyostrzysz zmysł obserwacji, uczynisz gigantyczny krok na drodze do poprawy pamięci. Słaba pamięć to wynik przede wszystkim tego, że "patrzysz a nie widzisz". Umiejętnoć bystrej, uważnej obserwacji możesz nabyć poprzez ćwiczenia w miejscach publicznych. Ustal sobie plan, że każdego dnia wiadomie zwracasz uwagę na kolejne fragmenty ludzkich twarzy. A więc jutro na przykład oglšdaj nosy, pojutrze brwi, potem uszy, jeszcze póniej zainteresuj się kształtem głowy itd. Zdziwisz się, jak bardzo różne sš nasze twarze, a jak bardzo samo ćwiczenie siły obserwacji ułatwia zapamiętywanie nowych twarzy.
3. Słuchaj.
wiadomie słuchaj, staraj się możliwie najdokładniej usłyszeć nazwisko osoby, która ci się przedstawia. To kluczowy moment wzajemnej prezentacji, który wielu z nas lekceważy, ponieważ bardziej przejmujemy się tym, że pewnie zaraz zapomnimy nowe nazwisko, a nie tym jak ono w ogóle brzmi.
4. Pro o powtórzenie. Nawet jeli nazwisko swego rozmówcy usłyszałe dobrze, popro grzecznie o powtórzenie. Jak wiesz, powtarzanie to czynnik, od którego zależy jakoć zapamiętania. Każda powtórka nowej informacji to większe prawdopodobieństwo szybszego jej odtworzenie.