ďťż
Strona startowa Ludzie pragną czasami się rozstawać, Ĺźeby mĂłc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.access 2003 pl kurs-rozdział helion Jednak to, co jest zaletą programu Access na etapie tworzenia czy testowania bazy danych moĹźe okazać się jego wadą w czasie...<input type="submit" name="Submit" value="Submit"> </form> </body> </html> Rozdział 4 – Operacje na...ROZDZIAł 17DODATKOWE ćWICZENIA WZROKU PRZYDATNE W PRACY PRZY KOMPUTERZEZoom przy uĹźyciu kciukaWyciągnij przed siebie rękę z podniesionym kciukiem...W swoim klasycznym studium4 Berle i Means podkreœlali, że to daleko posunięte rozproszenie własnoœci kapitału akcyjnego doprowadziło do rozdziału własnoœci i kontroli...Stała przed swoim roboczym terminalem, gryząc jabłko i przysłuchując się, jak program czyta czwarty rozdział jej książki o Thomasie Painie...ROZDZIAŁ OSIEMNASTY Następne dwanaście lat - mĂłwiła dalej pani Dean - po tym smutnym okresie były to najszczęśliwsze lata mojego Ĺźycia...WSTĘPW rozdziale tym omĂłwiono kilka najczęściej wymienianych proble­mĂłw związanych z czytaniem - bezgłośne wymawianie, wskazywanie palcem,...(Za: Rossi, 1972/1985) W rozdziale drugim wspomnieliśmy o oryginalnym pomyśle Bernheima, ktĂłry za podstawowy mechanizm transdukcji informacji w...Wyraz twarzy jest szczegĂłlnie waĹźny, jak widzieliśmy to juĹź w poprzednich rozdziałach, jako podstawowa forma wizualnego porozumiewania się u naszego gatunku...  ROZDZIAŁ XVIII Choć wciąż znajdowali się na rozległych mokradłach, Garion miał wraĹźenie, Ĺźe istnieje pewna subtelna róşnica...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.


Zapamiętywanie nazwisk i twarzy.
Zapamiętywanie nazwisk i twarzy to jedna z najbardziej przydatnych w życiu umiejętnoœci, a zarazem jedna z najtrudniejszych do opanowania. Przyczyna leży w tym, że w większoœci przypadków nazwiska w żaden bezpoœredni sposób nie "łšczš się" z twarzš. W dawnych czasach było dokładnie odwrotnie - system według, którego ludziom przydawano nazwiska lub przydomki wykorzystywał i obrazowe skojarzenia i mechanizmy zapamiętywania: człowieka stale utytłanego w mšce i z bochenkiem chleba w rękach nazywałeœ po prostu Piekarzem, a na tego, który bez przerwy krzštał się w swoim, lub cudzym, ogrodzie zaczynałeœ mówić "pan Ogrodnik". Ten, kto cały dzień spędzał przy miechach kujšc żelazo zostawał panem Kowalem itd.
Z biegiem czasu zmieniały się generacje i nazwiska rodowe traciły zwišzek ze swoimi pierwowzorami, zapamiętywanie nazwisk i twarzy stawało się coraz trudniejsze, co ma miejsce i dzisiaj, kiedy nazwisko jako słowo nie kojarzy nam się w żaden bezpoœredni sposób z twarzš.
Problem ten rozwišzujš dwie techniki, wzajemnie się wspierajšce. Pierwsza to swoisty "savoir-vivre", zasady Etykiety Towarzyskiej Buzana, a druga to Metoda Mnemotechniczna.
ZASADY ETYKIETY TOWARZYSKIEJ BUZANA (ZETB)
Jeœli poznasz tę metodę, gwarantuję, że nigdy więcej nie znajdziesz się w sytuacji, w której pospiesznie przedstawiasz się, powiedzmy, 5 nowym osobom, 5-ciokrotnie powtarzajšc posłusznie: bardzo mi przyjemnie, bardzo mi przyjemnie..., ale tak naprawdę poznajesz tylko 5 par butów, w które gapisz się z zażenowaniem, bo wiesz, że nowe nazwiska prawie natychmiast wylecš ci z głowy (co istotnie ma miejsce).
ZETB wymagajš od ciebie jedynie dwóch prostych rzeczy:
1. zainteresowania ludŸmi, których spotykasz
2. grzecznoœci,
co w wielu wypadkach przypomni ci podstawowe zasady dobrego wychowania opisywane w podręcznikach savoir-vivre'u. Jednak co ciekawe, nawet ich autorzy nie zawsze zdajš sobie sprawę z tego, że zasady te wymyœlono nie tylko po to, aby sformalizować kontakty towarzyskie, nadać im ramy pewnej etykiety, ale stworzyć również podstawy przyjaznych interakcji, aby ludzie mogli się spotykać, poznawać i zapamiętywać jedni drugich.
Z poniższych reguł, możliwych do wykorzystania w życiu towarzyskim, wybierz te, które uznasz za najbardziej przydatne.
ZETB - KROK PO KROKU
1. Nastawienie mentalne. Zanim znajdziesz się w sytuacji, w której spotkasz nowych ludzi, przygotuj się psychicznie na sukces. Wielu z nas œwięcie przekonanych, że nie ma pamięci do nazwisk i twarzy robi wszystko, aby to sobie udowodnić. Natomiast jeœli "wiesz", że twoja pamięć staje się coraz lepsza, że upora się z każdym zadaniem, rezultaty mogš przyjœć niemal natychmiast. Przed spotkaniem z nowymi ludzi wypocznij, rozluŸnij się, uspokój umysł i, jeœli czas pozwoli, zapewnij sobie 2 - 5 min. na przygotowanie.
2. Obserwuj. W rozmowie z ludŸmi patrz im prosto w oczy. Nie rozglšdaj się naokoło, nie patrz na ziemię, nie spoglšdaj w dal. W twarzy rozmówcy szukaj charakterystycznych rysów i cech. Swoisty "przewodnik fizjonomiczny" na str. ... ułatwi ci takš wędrówkę po ludzkiej twarzy, od czubka głowy aż po podbródek. Znajdziesz w nim zgrupowane i opisane dokładnie cechy ludzkich twarzy. Im bardziej rozwiniesz swojš sztukę obserwacji, tym wyraŸniej zaczniesz dostrzegać, jak bardzo nasze twarze różniš się między sobš. Jeœli wyostrzysz zmysł obserwacji, uczynisz gigantyczny krok na drodze do poprawy pamięci. Słaba pamięć to wynik przede wszystkim tego, że "patrzysz a nie widzisz". Umiejętnoœć bystrej, uważnej obserwacji możesz nabyć poprzez ćwiczenia w miejscach publicznych. Ustal sobie plan, że każdego dnia œwiadomie zwracasz uwagę na kolejne fragmenty ludzkich twarzy. A więc jutro na przykład oglšdaj nosy, pojutrze brwi, potem uszy, jeszcze póŸniej zainteresuj się kształtem głowy itd. Zdziwisz się, jak bardzo różne sš nasze twarze, a jak bardzo samo ćwiczenie siły obserwacji ułatwia zapamiętywanie nowych twarzy.
3. Słuchaj.
Œwiadomie słuchaj, staraj się możliwie najdokładniej usłyszeć nazwisko osoby, która ci się przedstawia. To kluczowy moment wzajemnej prezentacji, który wielu z nas lekceważy, ponieważ bardziej przejmujemy się tym, że pewnie zaraz zapomnimy nowe nazwisko, a nie tym jak ono w ogóle brzmi.
4. Proœ o powtórzenie. Nawet jeœli nazwisko swego rozmówcy usłyszałeœ dobrze, poproœ grzecznie o powtórzenie. Jak wiesz, powtarzanie to czynnik, od którego zależy jakoœć zapamiętania. Każda powtórka nowej informacji to większe prawdopodobieństwo szybszego jej odtworzenie.