Strona startowa Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.160 3ds max 2010 • Ćwiczenia praktyczne Rysunek 4...</td> </tr> Rysunek 14...Rysunek 11...Rysunek 7...- Dziadku, przebiliśmy się...komunikacji, związki w umyśle rozmówcy, zwłaszcza na poziomie nieświadomym...241Tak np...Badania maksymalnej jednosekundowej pojemności wydechowej przed i po wy :onaniu utworu muzycznego nie wykaza'y istotnych różnic w grupie flecistów, na `miast u...Niech nigdy nie będzie tak między wami...1
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

10. Zakładka Arkusze kalkulacyjne okna dialogowego Szablony

Rysunek 2.11. Excel tworzy nowy skoroszyt w oparciu o wybrany szablon
Komentarz [PaG3]: Powyżej
brak rysunku — str. 25.
Uaktywnianie i zaznaczanie komórek
Informacje skoroszytu są wprowadzane do komórek. Komórka jest to obszar znajdujący się na przecięciu danego wiersza i kolumny.
Każda komórka posiada swój unikatowy adres (odwołanie do komórki). Adres komórki składa się z litery (liter) odpowiadających danej kolumnie oraz numeru wiersza. Przykładowo, komórka o adresie B6 znajduje się na przecięciu kolumny B oraz wiersza numer 6. Adres zaznaczonej komórki pojawia się w Polu nazwy znajdującym się po lewej stronie paska formuły (rysunek 2.12).
Aby wprowadzić dane do komórki musisz ją najpierw uaktywnić. Komórka aktywna jest wyróżniona czarnym lub kolorowym obramowaniem nazywanym wskaźnikiem aktywnej komórki. Kiedy komórka jest aktywna możesz wprowadzać do niej dane.
Aby na komórce lub jej zawartości wykonać daną operację musisz ją najpierw zaznaczyć — komórka aktywna jest jednocześnie komórką zaznaczoną. W razie potrzeby możesz zaznaczyć wiele komórek lub zakres komórek.
Dzięki temu możesz wykonać daną operację na wielu komórkach jednocześnie. Zakres komórek (rysunek 2.13) jest prostokątnym obszarem zaznaczonych komórek zdefiniowanym przez dwie komórki: lewą górną i prawą dolną komórkę obszaru.
Wskazówki
• Mimo, że komórka aktywna jest zawsze częścią zaznaczonego obszaru, to nigdy nie jest podświetlona tak jak pozostałe komórki — wskaźnik aktywnej komórki jest jednak widoczny (rysunek 2.13).
• Mimo, że możesz zaznaczyć wiele komórek jednocześnie, to tylko jedna z nich (ta, której adres widnieje w polu nazwy) jest aktywna (rysunek 2.13).
• Nagłówki kolumny i wiersza aktywnej komórki są wyróżnione (rysunki 2.12 i 2.13).
• Używanie paska przewijania nie zmienia położenia wskaźnika aktywnej komórki ani zaznaczonej komórki(ek) — zmienia się tylko widok zawartości arkusza.


Rysunek 2.12. Adres aktywnej komórki pojawia się w Polu nazwy paska formuł
(Cell reference (…) — Adres aktywnej komórki; Active cell — komórka aktywna)

Rysunek 2.13. Na ilustracji zaznaczono zakres A3:B8

Tabela 2.1. Klawisze służące do przemieszczania wskaźnika aktywnej komórki
Klawisz Działanie

w górę o jedną komórkę

w dół o jedną komórkę

w prawo o jedną komórkę

w lewo o jedną komórkę
Tab
w prawo o jedną komórkę
Shift+Tab
w lewo o jedną komórkę
Home
do pierwszej komórki w bieżącym wierszu
Page Up
w górę o jeden ekran
Page Down
w dół o jeden ekran
Ctrl+Home
do komórki A1
Ctrl+End
do komórki znajdującej się na przecięciu ostatniej kolumny i ostatniego wiersza
zawierającego dane

Aby uaktywnić komórkę
Kliknij kursorem myszki na komórce, która ma być aktywna
lub
korzystając z klawiszy opisanych w tabeli 2.1 przesuń wskaźnik aktywnej komórki w żądane miejsce.
Aby zaznaczyć zakres komórek przy pomocy myszki
1. Ustaw wskaźnik myszki w pierwszej komórce, którą chcesz zaznaczyć (rysunek 2.14).
2. Wciśnij i przytrzymaj lewy przycisk myszki a następnie przeciągnij myszkę tak, aby zaznaczyć żądany obszar komórek (rysunek 2.15).
lub
1. Ustaw wskaźnik myszki w pierwszej komórce, którą chcesz zaznaczyć.
2. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift, a następnie kliknij w ostatniej komórce wybranego zakresu —
wszystkie komórki pomiędzy nimi zostaną zaznaczone (czasami taka technika zaznaczania jest nazywana z ang. Shift-Click).

Aby przejść do wybranej komórki bądź zakresu komórek
1. Z menu głównego wybierz polecenie Edycja/Przejdź do (rysunek 2.16) bądź naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+G — na ekranie pojawi się okno dialogowe Przejdź do (rysunek 2.17).
2. W polu Odwołanie wpisz adres komórki, do której chcesz przenieść wskaźnik aktywnej komórki lub zakres komórek, który chcesz zaznaczyć (jego nazwa pojawi się w Polu nazwy paska formuły).
3. Naciśnij przycisk OK. Jeżeli podałeś adres pojedynczej komórki, to zostanie ona uaktywniona; jeżeli wpisałeś zakres komórek, to zostanie on zaznaczony.

Wskazówka
• Aby określić zakres komórek, wpisz adres pierwszej i ostatniej komórki zakresu oddzielając je od siebie dwukropkiem (:). Przykładowo, rysunek 2.13 przedstawia zaznaczony zakres A3:B8 a rysunek 2.15
przedstawia zakres A3:E8.


Rysunek 2.14. Aby zaznaczyć zakres komórek kliknij w pierwszej komórce zakresu…


Rysunek 2.15. …a następnie wciśnij lewy przycisk myszki i przeciągnij ją do przeciwległego narożnika zakresu Rysunek 2.16. Z menu głównego wybierz polecenie Edycja/Przejdź do


Rysunek 2.17. Okno dialogowe Przejdź do pozwala na szybką zmianę położenia wskaźnika aktywnej komórki Aby zaznaczyć całą kolumnę
1. Ustaw wskaźnik myszki na nagłówku kolumny, którą chcesz zaznaczyć. Wskaźnik myszki zmieni kształt na czarną, skierowaną w dół strzałkę (rysunek 2.18).
2. Kliknij lewym przyciskiem myszki — zostanie zaznaczona cała kolumna.

Aby zaznaczyć cały wiersz
1. Ustaw wskaźnik myszki na nagłówku wiersza, który chcesz zaznaczyć. Wskaźnik myszki zmieni kształt na czarną, skierowaną w prawo strzałkę (rysunek 2.19).
2. Kliknij lewym przyciskiem myszki — zostanie zaznaczony cały wiersz.

Aby zaznaczyć kilka kolumn lub wierszy
1. Ustaw wskaźnik myszki na nagłówku pierwszej kolumny lub wiersza.
2. Wciśnij lewy przycisk i przeciągnij myszkę wzdłuż kolejnych nagłówków dopóty, dopóki nie zostaną zaznaczone wszystkie żądane wiersze/kolumny.
Wskazówka
• Kiedy zaznaczasz kilka wierszy lub kolumn powinieneś zwracać uwagę na miejsce ustawienia wskaźnika myszki — ustaw go nad nagłówkiem kolumny/wiersza a nie pomiędzy nimi. Jeżeli ustawisz wskaźnik myszki pomiędzy nagłówkami, to zamiast zaznaczyć kolumny zmienisz po prostu ich rozmiar.

Aby zaznaczyć cały arkusz