Strona startowa Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.The performance (speed) and the reliability of the connection with my kppp was much improved after I upgraded from RH5...Metcalfe wspiął się po ścianie wąwozu z powrotem na swoje stanowisko, wlokąc za sobą linę...Uwaga!Uwaga!10Marca Nowenna do świętego Józefa (Arch...Pod murem klasztoru leżeli rzędem mnisi w szafranowych strojach...WIG,20070109,49818Ť Orz...Trudno było oczekiwać, że MacDonald będzie wiódł życie mnicha...Nie schowałem jednak broni...SP500,19701026,83Adobe Premiere 65 BibliaOkno dialogowez ustawieniamiprzejściaZig-Zag Blocks! ",Przejścia z grupy Zoom wykorzystują efekt zbliżania...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.


19. Aronson A.E.: Clinical voice disorders. G Thieme, Stuttgart, New York Hear Res. 2004, 47, 542–551). Również w Wielkiej Bryta-1990.
nii „z powodu utraty głosu na zwolnieniu lekarskim prze-
20. Obrębowski A., Pruszewicz A.: Zasady profilaktyki zawodowych za- bywa 5 mln Brytyjczyków, co kosztuje budżet angielski ok.
burzeń głosu i kwalifikacji do zawodów głosowych. Now Lek. 1996,
65, 1, 55–59.
200 mln funtów” ( Carding P. : Occupational voice disorders.
Is here a firm case for industrial injuries disablement ben-
efit? Logop Phoniatr Vocal. 2007, 32, 47–48). Dotychczas
Komentarz
w Polsce nie ma tak dokładnych opracowań ekonomicznych,
jednak skala problemu jest niemała, ponieważ w 2009 r.
Artykuł jest pracą poglądową o bardzo dużych walo- liczba nauczycieli w naszym kraju wynosiła ok. 800 tys.
rach praktycznych dla laryngologów, foniatrów, lekarzy (Polski Rocznik Statystyczny, Zakład Wydawnictw Sta-innych dziedzin medycyny, m.in. neurologów, reumatolo- tystycznych, Warszawa 2008). Jednak w badaniach wielo-gów, endokrynologów, gastrologów oraz dla psychologów ośrodkowych koordynowanych przez Instytut Medycyny i fizjoterapeutów.
Pracy w Łodzi, które dotyczyły polskich nauczycieli, wyka-
Jak podają autorzy, choroby zawodowe występują zano, „że prawdopodobieństwo rozwoju dysfonii w tej grupie częściej u nauczycieli (grupa II) niż w innej populacji, zawodowej jest ponad 3 -krotnie wyższe (autorzy omawianej tj. w zawodach wymagających również dobrej jakości pracy podają, że 2-krotnie wyższe) niż w grupie kontrolnej”
głosu (grupy I i II). Z dokonanego przeze mnie przeglądu ( Śliwińska -Kowalska M., Niebudek -Bogusz E., Fiszer M.,
ZASADY I METODY REHABILITACJI CHORYCH Z ZAWODOWYMI ZABURZENIAMI GŁOSU
83
Los -Spychalska T., Kotyło P., Sznurowska -Przygocka B. emisję głosu oraz mowy. Do ćwiczeń tych należą ćwiczenie i wsp. : The prevalence and risk factors for occupational oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, relaksujące narządy voice disorders in teachers. Folia Phoniatr Logop. 2006, artykulacyjne. Po zapoznaniu się z techniką wymienionych 58, 2, 85–101). Zatem w piśmiennictwie po 2004 r. odsetek ćwiczeń każdy lekarz, do którego zgłaszają się również ten jest wyższy niż podają autorzy niniejszego artykułu. nauczyciele z tymi schorzeniami, które wystąpiły u nich już Różnice te nie zmniejszają wartości pracy, sugeruję jednak podczas wykonywania pracy pedagoga – zwłaszcza laryn-podanie przez autorów aktualnych danych (tj. po 2004 r.) golog, foniatra, alergolog oraz lekarze innych specjalności, dotyczących zaburzeń emisji głosu u nauczycieli w pracy m.in. neurolog, reumatolog, hematolog, neurochirurg, kar-następnej.
diolog – może zweryfikować prawidłowość wykonywania
Uzasadnia to również fakt, że „zawodowe zaburze- ćwiczeń, ocenić ich efekty, a nawet zalecić je pacjentowi.
nia narządu głosu dotyczą przede wszystkim nauczycieli
Bardzo istotnym (co podkreślają autorzy niniejszej
i można powiedzieć, że są polską specyfiką”. „Złośliwi” cza- pracy) jest, że „leczenie zawodowo uwarunkowanych zabu-sem twierdzą, że są jednym z polskich „wkładów” do Unii rzeń głosu u nauczycieli wymaga kompleksowego postę-
Europejskiej, choć schorzenie to jest np. uznaną chorobą powania”, tj. zabiegów fizykoterapeutycznych, jonoforezy, zawodową w innym kraju Unii, tj. w Czechach. Inni pod- elektromiografii krtani, inhalacji, masaży wibracyjnych kreślają, że nie bez znaczenia są tzw. względy społeczne i stymulujących okolice krtani oraz klatki piersiowej podczas i obawa przed odebraniem uprawnień tak licznej grupie pra- fonacji, inhalacji, leczenia uzdrowiskowego i klimatycz-cowniczej. Patologia ta nie jest umieszczona w liście chorób nego – m.in. talasoterapii (gr. thalassa – morze), czyli wyko-zawodowych Międzynarodowej Organizacji Pracy ( Inter- rzystania w leczeniu zaburzeń wody morza. Jest to forma national Labour Organization – ILO), a także nie figuruje terapii wykorzystująca morski klimat, morską wodę, muł, w wykazie chorób zawodowych Unii Europejskiej, w któ- glony, piasek. Ciepła woda morska oraz wyciąg z glonów rym jednakże zwrócona jest uwaga na rozpatrzenie przez morskich umożliwiają wnikanie do skóry ciała minerałów kraje europejskie możliwości umieszczenia chorób narządu oraz witamin, co sprzyja odnowie komórek, zwiększa przegłosu na obowiązujących listach ( Szeszenia -Dąbrowska N., pływ krwi oraz metabolizm. Ważną rolę w eliminowaniu, Wilczyńska U. : Choroby zawodowe w Polsce. Statystyka nawet wykluczeniu zaburzeń procesu komunikatywnego i epidemiologia. IMP, Łódź 2007).
odgrywa psycholog.
W dalszej części pracy autorzy podkreślają bardzo istotne
Również bardzo istotne jest podkreślenie w pracy,