Strona startowa Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.„Widzę, iż osiągnięto naukowy konsensus w sprawie tego, że jest jakieś globalne ocieplenie, poza tym większość naukowców uważa, iż emisje wytworzonego...Większość gubernatorów nie zdawała sobie bowiem spra­wy, że kryzys osiągnął poziom, który już w tej chwili należało uznać za ogromną katastrofę...Ale Kaśka nie chce tej prawdy zrozumieć, żyje jeszcze sama za krótko i choć od dziecka widzi nędzę i ból, przez jakie podobne jej istoty przechodzą, wobec...Tansy odwraca kartkę (na froncie albumu wytłoczono: ZŁOTE WSPOMNIENIA) i oto widzi siebie i Irmę na pikniku Mississippi Electrix, kiedy dziewczynka miała cztery...osignicia zbawienia, wymagajce cakowitego samozaparcia i czynw nadzwyczajnych, pokory najgbszej, jak tonakazuje Ewangelia, przeraaj mnie sw...Aby osiągnąć prawdopodobieństwo identycznej obu sztuk broni celności, należy baczyć, aby oba pistolety naładowano jednakową ilością prochu...Osiągnąwszy pułap dwudziestu pięciu kilometrów, samolot przeszedł do lotu poziomego, zwiększając szybkość...38 Jan z Gischali próbuje usunąć Józefa Jan, syn Lewiego, któremu moje sukcesy spędzały sen z oczu, pałał coraz większą nienawiścią do mnie...uśmiechnięci, bo spotkali się razem, łączy ich wspólny cel, mają wspólne osiągnięcia...Uwagi odnoszce si do interwau sukcesywnego s w duej mierze aktualne przy rozpatrywaniu interwau symultatywnego...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Co czwarty nie ma w tej kwest `bionego zdania, a tylko 7,3% uwaa, e ma takie perspektywy. Za glwne czyny braku moliwoci zrobienia kariery ucna tp) - 62,0%,
`cen' w'asnych zdolnoci (talentu, umiej'tno
`graniczenie osigni' przez okolicznoci subiektywne (rodzina, stan zdrowia ;pecyflczno instrumentu, itp.) - 60,0%,
warunki obiektywne (brak mecenatu, pieni'dzy, zainteresowania muzyk, itp.) 30,0%.
Z kolei wrd obiektywnych przyczyn badani wymieniaj n`ist'pujce trudnoci `riery uniemoliwiajce zrobienie kariery lub osigni'cie sukcesu zawodowego ez muzyka instrumentalist' w Polsce: o
brak mecenatu, pieni'dzy na kultur' - 45,1 /o, 38,7o``,
brak dobrych instrumentw i ich wysokie ceny - t``lentu - 29,0%, brak zainteresowania muzyk i warunkw do rozwoju o
z'e wykorzystywanie muzykw i ich umiej'tnoci - 27,4 /o,
o
zly system nauczania - 17`7 /o ( ` o W zwizku z powyszym znaczna cz' respondentw 62 5 /o) uwaa, e rksztalceni w Polsce muzycy maj wi'ksze ni w kraju moliwoci i szanse obienia kariery zawodowej za granic, gdzie:
zarobki s adekwatne do wykonywanej pracy - 60,7%
wyszy jest presti tego zawodu - 30,7%,
wi'ksze jest zainteresowanie muzyk w spo'eczestwie - 12,5% nie ma zawici w rodowisku - 10,7 %,
s sprzyjajce okolicznoci obiektywne (mecenat, dost'pno intrumentw, dobra organizacja pracy, itp.) - 16,0%.
Badani mieli ewne dowiadczenie zwizane z prac w swoim zawodzie za ranic. Pewna ich cz' (27,8%) pracowala poza krajem prze:` jaki czas a "wlasny achunek", a wi'kszo (71,8%) wyst'powala tam ze swoj macierzyst orkiestr.
105
Wiele osb spord tych, ktrc pracowa'y samodzielnie, sp'dzi'o za granic kilka lat (42,8%), a gros co najmnic`j kilka miesi'cy (47,6%). Z kolei znaczna liczba wyjedajcych na gocinne wyst'py by'a za granic (52,1 %),co najmniej kilkanacie razy. To pobyt za granic utwierdzi' badanych w opin o wyszych dochodach i prestiu muzykw na Zachodzie, gdy tam w'anie pracowali lub wyst'powali. Wyjazdy za granic' na wyst'py z orkiestr by'y dla respondentw przede wszystkim rd'em dodatkowych zarobkw (71,1 `/`), okazj do zwiedzenia wiata (51,9%), dla niektrych natomiast rd'em satysfakcji zawodowej (?5,0%) oraz umoliwi'y poznanie innych rodowisk `nuzycznych i kontakt z nimi.
Atrakcyjno "finansowa" wyjazdw zagranicznych oraz brak szans na zrobienie kariery w kraju sprawi'y, e co drugi muzyk myla' o tym, aby wyjecha za granic' i tam przez pewien czas pracowa w swoim zawodzie. Wi'kszo badanych uwaa'a, e nie osign''a powodzenia w swoim zawodzie (47,2"/o), a znaczna grupa (30,6%) nie wypowiada'a si' jednoznacznie na ten temat. Tylko co pity stwierdza', e odnis' sukces zawodowy. J`;szcze gorzej dostrzegali badani swoje perspektywy zawodowe; 67,3% uwaa'o, `: nie ma szans na sukces zawodowy, a tylko nieliczni (7,3%) reprezentowali odmienny punkt widzenia. Osigni'cie powodzenia i zrobienie kariery zawodowej nie by'y tosame dla przewaajcej cz'ci muzykw (70,4%). Sukces zawodowy oraz karier:i zawodowa nie by'y oceniane zbyt wysoko. Tylko dla 31,9% sukces oznacza' s'a``' czy osigni'cie pozycji wirtuoza, natomiast dla niektrych (15,2%) - niezaleno (zarwno w sensie finansowym, jak i w dysponowaniu w'asn osob czy czasem pracy. Wi'kszo satysfakcjonowa'o dobre wykonywanie zawodu (65,2o/`) oraz osigni'cie dobrej pozycji w orkiestrze (15,2o/`). Dla innych sukces wiza' si' z uznaniem ich pracy (22,2%) lub gr w dobrej orkiestrze (15,2%).
Wi'kszoci badanym kariera zawodowa kojarzy'a si', zgodnie z polskim stereotypem, negatywnie jakc` sukces bez pokrycia, efekt wejcia w uk'ady itp. (60,7o/`). Zdaniem innych, k`iriera oznacza'a z`lrobienie duych pieni'dzy (30,5"/`). a dla co czwartego wiza'a `;i' z osigni'ciem wysokiego poziomu artystycznego. Do powszechny jest te pog;ld, e zdobycie uznania i s'awy jest rwnoznaczne ze zrobieniem kariery (58,9o`o).
Tak wi'c s'awa i pienid.`e zazwyczaj kojarz si' ze zrobieniem kariery, a nie z osigni'ciem sukcesu zawoc`.owego. Sukces cz'ciej jest postrzegany w kategoriach zdobycia wysokiego poziomu zawodowego. Tak zdefiniowana kariera i sukces zawodowy - zdaniem respondentw - nie mog'y (przede wszystkim z przyczyn obiektywnych) sta si' udzia.'em wi'kszoci badanych muzykw.
Oczekiwania i aspiracje zawodowe
Jak si' okaza'o sukces zawodowy nie by' udzia'em wi'kszoci badanych oraz niewielu z nich ma je` zcze nadziejg go osign. Nik'e szanse odniesienia sukcesu i zrobienia kariery za wodowej w Polsce widz oni przede wszystkim w tzw. obiektywnych warunkach uprawiania zawodu muzyka w naszym kraju. Mimo to
106
bardzo ielu z nich jest zadowolonych z wybranego przez siebie zawodu i odczuwa satysfakc j' z wykonywanej pracy. Nawet fakt stosunkowo niskiego ``p'acania tego za.wodu iie ma wp'ywu na poziom osiganej satysfakcji. Tylko jedna osoba uzna'a swoje za `obki za odpowiednie do wykonywanej pracy, natomiast poaostali badani st`vierdzi i, e s za niskie (26,4"/o) oraz zdecydowanie za niskie (72,?%). Nie tylko w;ysoko`; zarobkw budzi'a niezadowolenie, ale rwnie ich zrnicowanie w obr'bie or1 iestry zosta'o, przez wi'kszo potraktowane jako niesprawiedliwe: