ďťż
Strona startowa Ludzie pragną czasami się rozstawać, Ĺźeby mĂłc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.Niektóre obowišzki pracodawcy, a wyjštkowo także i pracownika, majš charakter mieszany, to znaczy wišżšcy nie tylko wobec drugiej strony stosunku pracy, ale także i wobec...– A obrona?– Obrona to nie cel, to tylko przejściowa forma działań, wymuszona przez przeciwnika...- Szarzy - kontynuował - polują za pomocą zarĂłwno wzroku, jak i węchu, nocne ogary zaś tylko za pomocą węchu...poza tylko sam nie wiem gdzie i poza czym oni są tu ze KWIECIEŃ 2003 CZAPKA mną nie wiem kim są ale nienawidzę ich z całej duszy - Nie, na...Profilaktyka zaburzeń emocjonalnych to przede wszystkim uczenie dziecka róŸnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych, a nie tylko ochrona dziecka przed...Twierdzenie o prawdopodobieDstwie logicznym zdania opiera si jednak nie tylko na owej konfrontacji zdaD, mówicej |e ze wzgldu na nie naszej hipotezie H przysBuguje prawdopodobieDstwo pGrace dała jej swĂłj numer i dodała:- Proszę mu powiedzieć, Ĺźe chce z nim mĂłwić doktor Grace Mitowski i Ĺźe zajmę mu tylko kilka minut..."Zarówno logicznie jak i metodologicznie - stwierdzajš Noah i Eckstein - pedagog porównawcza powinna zajmować się porównywaniem nie tylko na poziomie narodu, również i...124Odpowiadam wreszcie na drugie pytanie: Jaką korzyśćma z tego zły duch? Nie ma Ĺźadnej korzyści, on kieruje się tylko czystą perfidią...204nym, a nawet że odnoœnik taki jest denotowany w każdym języku przez jeden lub więcej leksemów (choć w pewnych wypadkach może tylko na najogólniejszym poziomie...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Konieczne jest również zdefiniowanie jej produktów, tzn. stwierdzenie, czy produkowane przez danš regułę wyrazowš słowa rzeczywiœcie znajdujš się w słowniku języka polskiego. Prowadzi to do sprzecznoœci, jeœli uœwiadomimy sobie, że system leksykalny w przeciwieństwie do względnie zamkniętego systemu gramatycznego ma charakter otwarty. Otwarty, tzn. taki, który może być nieustannie wzbogacany o nowe jednostki.
Aby rozwišzać ten paradoks, proponuje się rozróżnianie w obrębie słownika dwu stref: stałej, obejmujšcej słownictwo uzualne, spotykane w tekstach, których pozycja słownikowa jest ustabilizowana, oraz strefę słownictwa potencjalnego, dla którego wprawdzie brak jest poœwiadczeń tekstowych, ale istniejšcego in potentia na mocy reguł słowotwórczych. Wyraz (derywat) potencjalny to konstrukcja przewidywalna na podstawie znajomoœci reguły słowotwórczej. Można by w tym miejscu zapytać, czy cytowane już przez nas goršcoœć, beżowoœć to wyrazy potencjalne. OdpowiedŸ na to pytanie nie jest całkiem jednoznaczna: musimy brać pod uwagę relacje względem innych leksemów w słowniku.
Jak wiadomo, język jest kodem optymalnym, tzn. unika zbędnego nadmiaru œrodków. Warto się czasem zastanowić, czy powodem blokady leksykalnej, tj. braku dajšcego się przewidzieć derywatu, nie jest fakt, że miejsce takiego potencjalnego derywatu jest już w słowniku zajęte. Nie ma np. potrzeby powoływania do życia neologizmu *choroœć, skoro jest choroba; podobnie miejsce *beżowoœci wypełnia z powodzeniem abstractum beż'. Na miano wyrazu poten-
Genetycznie zapożyczenie z franc. beige, synchronicznie derywat od przymiotnika beżowy.
Miejsce slowotwórstwa w systemie języka
161
cjalnego zasługuje zatem tylko taka konstrukcja, która jest potrzebna dla zaspokojenia potrzeb nazewniczych lub innych w języku, która usuwa jakšœ lukę leksykalnš. Takim potrzebnym derywatem jest np. *goracoœć^ jako neutralne okreœlenie fizycznego parametru temperatury. Homonimiczny z przysłówkiem rzeczownik goršco oznacza bowiem tylko wysoki stopień temperatury. Możemy sobie wyobrazić sytuację, w której zupełnie normalne będzie zdanie: SprawdŸ, jaka jest ta woda na goracoœć i nie będzie nam chodziło o wodę goršcš (np. przy kšpieli niemowlęcia). Taki derywat byłby więc semantycznie zbliżony do innych okreœleń parametrów, np. wysokoœć to niekoniecznie 'bycie wysokim'; podobnie rozumiemy długoœć, głębokoœć itp. W tym miejscu może zrodzić się wštpliwoœć, czy derywat goracoœć nie oznaczajšcy w sposób konieczny cechy 'bycia goršcym' ma jeszcze motywację słowotwórczš, tzn. czy istnieje jeszcze zwišzek znaczeniowy między wyjœciowym przymiotnikiem a derywowanym (formalnie) rzeczownikiem. Tym problemem zajmiemy się w następnym paragrafie.
Od słownictwa potencjalnego należałoby zatem odróżnić tzw. wyrazy okazjonalne. Okazjonalizmy to nie należšce do systemu leksykalnego, nieprzewidywalne z punktu widzenia reguł słowotwórczych okazy tekstowe, tworzone ad hoc przez mówišcego, nierzadko z naruszeniem normy. Okazjonalizmy sš więc elementami parole; bywa, że, z racji swojej zaskakujšcej budowy, nacechowanymi ekspresywnie. Ich Ÿródłem jest analogia. Te, które wchodzš do słownictwa uzualnego, często majš swoich „ojców". Wiemy np., że złożenie nastolatek utworzył Władysław Kopaliński na wzór ang. teenager. Abstracta chciejstwo \ kundlizm pochodzš od Melchiora Wańkowicza. Autor zastosował tu co prawda znane z produktywnoœci sufiksy -stw(o) oraz -izm, zgodnie z ich funkcjš, jednak łamišc reguły ich łšczliwoœci: nie tworzy się nazw abstrakcyjnych na -stw(o) bezpoœrednio od czasowników (podstawa czasownikowa może być tu jedynie dana poœrednio, por.: plotkarstwo <— plotkarz <— plotkować), natomiast obcy sufiks -izm łšczy się również z obcymi rzeczownikami na -ist(a), -ik (-yk), por.: rasizm, komunizm, fanatyzm. Efekt zaskoczenia, jaki towarzyszy odbiorowi tych neologizmów, i wynikajšcy stšd ładunek ironii zostały przy tym osišgnięte.
Termin neologizm moglibyœmy zdefiniować teraz œciœlej jako odnoszšcy się przede wszystkim do okazjonalizmów wchodzšcych w szerszy obieg społeczny. Towarzyszy im na poczštku poczucie nowoœci, œwieżoœci. Ta subiektywna ocena danej jednostki leksykalnej jako „neo-słowa" jest zdecydowanie łagodniejsza w przypadku wyrazów potencjalnych, które nie zaskakujš szczególnie użytkowników języka. Nikt nie będzie się zapewne zastanawiał nad tym, że rzeczowniki kliknięcie (od kliknšc" wcisnšć szybkim ruchem przełšcznik w myszy komputerowej'), rapowanie (od rapować 'œpiewać w specjalny, zbliżony do recytacji sposób') albo przysłówki skrzydlata, sowio (od przymiotników skrzydlaty, sowi) sš
1 SJPDor. notuje goracoœć z kwalifikatorem przestań, jako synonim goršca, a więc w znaczeniu względnym.
11 - Zarys gramatyki polskiej
162
Słowotwórstwo
słownikowš nowoœciš. Prawdę mówišc, nikomu nie przyjdzie do głowy, by szukać objaœnień tych wyrazów w słowniku. Sš one zrozumiałe, o ile rozumiemy znaczenie wyrazu-bazy.