Strona startowa Ludzie pragnÄ… czasami siÄ™ rozstawać, ĹĽeby mĂłc tÄ™sknić, czekać i cieszyć siÄ™ z powrotem.31Wypowiedz dra Wiktora Poliszczuka - prawosBawnegoUkraiDca na temat przyczyn i skutków politycznegozatajania prawdy o zbrodniach11 lipca 2003 roku w Porycku (obecnie Pawliwka) odbyBy si obchody 60ż# Polonżu orc#żnatus est, et obżżt DCCCCLXXXIll1 (Rokuskiego 968 został ordynowany Jordan, pierwszy biskup wsce; zmarł on w roku 984)Rocznik... Tego samego jeszcze miesiÄ…ca, w ktĂłrym objÄ…Ĺ‚ rzÄ…dy Pomorza, dnia 26-go Lipca 1295 roku, koronowaĹ‚ siÄ™ PrzemysĹ‚aw w GnieĹşnie na krĂłla polskiego, za...ByĹ‚o to w roku 1860 i 1861, kiedy mĂłj stryj rozpoczÄ…Ĺ‚ wĹ‚aĹ›nie praktykÄ™ lekarskÄ… i przed wyruszeniem na front sporo usĹ‚yszaĹ‚ o tych wydarzeniach od swoich...DecyzjÄ™ zorganizowania PolenlagrĂłw powziÄ…Ĺ‚ w poĹ‚owie roku 1942 Hein-rich Himmler, a administrowanie obozami zlecono Volksdeutsche Mittelstelle (VoMi) jako...Inspektor Narracott w akcji Dwa dni później Emilia siedziaĹ‚a w biurze inspektora Narracotta... SĹ‚awny ten akt z roku 1569 zowie siÄ™ uniÄ… lubelskÄ… i jest ostatnim kamieniem w szczytnej a peĹ‚nej zasĹ‚ug budowie unii; budowÄ™ tÄ™ rozpoczÄ™to za...Edukacji Narodowej (1773) i Towarzystwo KsiÄ…g Elementarnych (1775); otwarcie w 1765 roku teatru publicznego, ktĂłry staĹ‚ siÄ™ miejscem gĹ‚oszenia...NastÄ™pnego dnia wjechaĹ‚ na solidny stok północnej drogi Ophir, ktĂłrej budowÄ™ szwajcarska zaĹ‚oga ukoĹ„czyĹ‚a w ubiegĹ‚ym roku...Na samym poczÂątku 1946 roku, w lutym, na posterunek bezpieczeñstwa w PrzemyĹ“lu zgÂłosiÂło siĂŞ trzech mĂŞÂżczyzn: Antoni Zakrzewski, Aleksander ÂŁubij, Andrzej...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Na tych samych zasadach i w tym samym wymiarze korzystają również z wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego kombatanci2 . Również nauczycielom i nauczycielom akademickim przysługuje wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego. Dla nauczycieli okresem urlopu wypoczynkowego są ferie szkolne, z tym że nauczycielowi przysługuje urlop w wymiarze co najmniej 6 tygodni w roku szkolnym. Natomiast nauczycielom akademickim przysługuje urlop w wymiarze 6 tygodni w ciągu roku. Urlop wypoczynkowy ulega skróceniu w razie korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego dłuższego niż l miesiąc. W przypadku tym urlop wypoczynkowy ulega skróceniu o 1/12 część za każdy miesiąc urlopu bezpłatnego, nie więcej jednak niż za 12 miesięcy. Za rok kalendarzowy objęty w całości urlopem bezpłatnym urlop wypoczynkowy nie przysługuje.
Długość wymiaru urlopu jest niezależna od tego, czy praca poszczególnych pracowników w zakładzie pracy odbywa się w ciągu wszystkich czy też w ciągu niektórych tylko dni tygodnia. Również praca w niepełnym wymiarze godzin lub na niepełnym etacie nie ma wpływu na wymiar urlopu. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje bowiem urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym posiadanemu okresowi zatrudnienia, bez względu na ustalony dla pracownika wymiar i rozkład czasu pracy. Rozbieżności poglądów wywołał natomiast problem wymiaru urlopu pracownika zatrudnionego w dodatkowym miejscu pracy (np. na pół etatu). Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów SN z dnia 6 lutego 1979 r.3 zajął stanowisko, że do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu w zakładzie pracy, w którym pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie, nie wlicza się okresu zatrudnienia w innym zakładzie pracy. Natomiast Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w jednym ze swych wyjaśnień4 wyraził pogląd, że pracownikowi nabywającemu uprawnienia urlopowe z tytułu dodatkowego zatrudnienia przysługuje urlop w takim wymiarze, do którego ma prawo w podstawowym zakładzie pracy. Pogląd ten należy uznać w świetle art. 154 k.p. za w pełni uzasadniony. Skoro bowiem w myśl tego przepisu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia oraz okres nauki bez względu na przerwy w zatrudnieniu, to tym samym należy zaliczyć okresy pracy u poprzednich pracodawców w dodatkowym miejscu pracy i udzielić urlopu w wymiarze takim, jaki przysługuje w podstawowym miejscu pracy.
1 Artykuł 19 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych, wojskowych oraz ich rodzin, t. jedn.: Dz.U. z 1983 r. Nr 13, póz. 68 oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r. w sprawie czasu pracy i płatnych urlopów dodatkowych dla pracowników zaliczonych do I lub II grupy inwalidów, Dz.U. Nr 31, póz. 175.
2 Art. W ustawy z dnia 24 stycznia 1991 T. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, Dz.U. Nr 17, póz. 75.
3 OSNCP "79, nr 6, póz. 109.
4 Opublikowanym w "Gazecie Sądowej" z dnia 16 lipca 1976 r.
230
Dodatkowe zatrudnienie w niczym bowiem nie wpływa na sposób liczenia okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. W przypadku, gdy pracownik na podstawie przepracowanego okresu czasu uzyskuje w ciągu roku kalendarzowego prawo do urlopu w większym wymiarze, a urlop za dany rok kalendarzowy wykorzystał już w wymiarze dotychczasowym, przysługuje mu prawo do urlopu uzupełniającego (art. 158 k.p.). Jeżeli np. pracownik wykorzystał w danym roku kalendarzowym 18 lub 20 dni roboczych i w tymże roku, już po wykorzystaniu urlopu, osiągnął sześcioletni lub dziesięcioletni staż pracy, to wówczas uzyskuje on prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze takiej liczby dni roboczych, które łącznie z liczbą już wykorzystanych dni urlopu dadzą w sumie 20 lub 26 dni roboczych.
4. URLOPY DODATKOWE