Strona startowa Ludzie pragnÄ… czasami siÄ™ rozstawać, ĹĽeby mĂłc tÄ™sknić, czekać i cieszyć siÄ™ z powrotem.razu okreĹ›lenia „ekonomia spoĹ‚eczna”, „gospodarka spoĹ‚eczna”, „przedsiÄ™biorstwo spoĹ‚eczne” czy „przedsiÄ™biorczośćspoĹ‚eczna”...Spotykane czasami określenie zachowania się dłużnika polegające na wydaniu rzeczy wierzycielowi jako „świadczenie rzeczy" nie jest wyrażeniem ścisłym i może być...okreĹ›lenia nazwaĹ‚bym spoĹ‚eczeĹ„stwem obywatelskim, czy teĹĽ spoĹ‚eczeĹ„stwem otwartym...Termin do złożenia kaucji jest wyznaczony przez sąd w postanowieniu, w którym określa się także wysokość kaucji...W każdym razie do tej grupy rozwiązań wpisuje się również Konstytucja polska, nie poprzestając na ogólnym określeniu działań Rady Ministrów, lecz detalizując je w...WewnÄ…trz SDelegate metoda identyfikowana przez przekazany parametr jest okreĹ›lana jako Write, a po wyĹ›wietleniu prostego komuni-katu CallDelegate wywoĹ‚uje...honorowych, dajÄ…c temsamen wyraz swej Ĺ›redniowiecznej genezie i czyniÄ…c zadość zasadzie francuskiej, okreĹ›lajÄ…cej kobietÄ™, jako „impropre au...Tak rozumiana religia praktycznie nie interesuje siÄ™ osobÄ… Boga: „religijne podrÄ™czniki przepisujÄ… stosowanie pewnych reguĹ‚ ĹĽycia , ktĂłre okreĹ›lajÄ… dla nas...W warunkach żyda społecznego ważnym czynnikiem określającym możliwości człowieka, a więc kształtującym też jego sytuację, są obowiązujące normy, przepisy,...* * *Pierre, WszystkowidzÄ…ca Donna oraz Su Ang opowiadajÄ… Amber o tym, czego siÄ™ dowiedzieli o bazarze – tak nazywajÄ… przestrzeĹ„, okreĹ›lanÄ… przez ducha...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Klasa jest to ogół zakwestionowanych fałszywych banknotów mających tę samą wartość nominalną i identyczne cechy rozpoznawcze powstałe w czasie produkcji. Cechy te pozwalają stwierdzić, czy banknoty zostały wykonane przez tego samego fałszerza.
W kręgach fachowców panuje dość powszechna opinia, że banknoty dolarowe są wyjątkowo trudne do sfałszowania. Zawierają one w swojej kompozycji wiele znaków, w zasadzie niemożliwych do wiernego skopiowania.
Zakwestionowane banknoty dolarowe poddaje się szczegółowym badaniom w świetle zwykłym i w promieniach nadfioletowych dla stwierdzenia pewnych mechanicznych bądź chemicznych uszkodzeń podłoża.
Podstawową wskazówką przerobienia jest zwykle nie zmieniony przez fałszerza wizerunek prezydenta. Na przykład na puszczonym w obieg fałszywym banknocie 100-dolarowym przerobionym z banknotu 2-dolarowego z reguły widnieje portret z napisem „Jefferson", a nie „Franklin".
Metody podrobienia banknotów dolarowych decydują o kierunku i metodach badań208.
Już w roku 1929 zawarto w Genewie międzynarodowy układ (26 państw) w celu zwalczania fałszerstw pieniędzy. Najczęściej fałszowane są dolary USA i marki RFN. Ilustrują to zestawienia określające liczby skonfiskowanych
falsyfikatów i przestępstw wykrytych. W związku z tym Stany Zjednoczone zaopatrzyły banknoty dolarowe w dodatkowe cechy zabezpieczające przed fałszerstwem209. W fałszowaniu najczęściej stosowana jest technika druku offsetowego (płaskiego). Banknoty te mają jednak mniej ostre kontury od autentycznych. Lepsze reprodukcje uzyskano metodą fotochemiczną. Tego typu fałszerstw jest jednak znacznie mniej. W systemie zwalczania fałszerstw pieniędzy istotny jest sprawny system informacyjny, umożliwiający szybkie zgłoszenie fałszerstwa bankom oraz jak najpełniejsze wycofanie fałszywych banknotów z obiegu. Trudności w międzynarodowym zwalczaniu tej przestępczości są znaczne. Banki emisyjne muszą uwzględniać szeroką dziś dostępność nowych technik barwnego kopiowania i odpowiednio zabezpieczać nowe emitowane banknoty.
Państwa arabskie będące członkami Interpolu uznają fałszowanie pieniędzy za przestępstwo; jest ono ujęte w ich kodeksach karnych, przeważnie uchwalanych z inspiracji kodeksów europejskich (francuskich). Wiele z tych państw powstało po II wojnie światowej i mogło przystąpić do konwencji genewskiej dopiero po uchwaleniu rezolucji ONZ z 1963 r. (Algieria, Irak, Syria, Liban, Maroko i Kuwejt)210. Nawet te państwa, które nie ratyfikowały konwencji lub nie przystąpiły do niej jako członkowie Interpolu, odpowiednio zmodyfikowały swoje kodeksy karne. W szczególności pozostają one w zgodności z art. 5 konwencji, mówiącym, iż taką samą ochronę prawną należy zabezpieczyć walucie zagranicznej jak własnej. Arabia Saudyjska nie ma kodeksu karnego i stosuje prawo islamskie. Sankcje karne za te przestępstwa są różne: od bardzo surowych (np. dożywocie w Algierii, Mauretanii, Tunezji, Maroku; 10 do 15 lat pozbawienia wolności w Libii, Sudanie, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie) do znacznie łagodniejszych. Sudan jako karę dodatkową przewiduje np. chłostę. Uznanie przez kraje arabskie fałszowania pieniędzy za przestępstwo pospolite, kryminalne ułatwia ekstradycję fałszerzy i inne metody współdziałania międzynarodowego.
M. Monety. Wstępne badania zakwestionowanych monet mają na celu ustalenie techniki fałszerstwa (metoda odlewnicza czy tłoczenie).
W badaniach szczegółowych uwzględnia się wagę, kolor metalu, jego skład chemiczny, nieprawidłowości w moletowaniu (karbowaniu otoku), błędy w naśladownictwie elementów plastycznych, porowatość powierzchni, niewłaściwy dźwięk itp.
Badane monety zalicza się do określonego typu. Typ jest to ogół zakwestionowanych fałszywych monet mających tę samą wartość nominalną
207 D. Schmiedl-Neuburg: Die Falschgelddelikte, Liibeck 1968, s. 99; E. Buduj: Jak rozpoznawać falszywe banknoty, Warszawa 1994.
208 Liczne przykłady badań podaje J. Gierdrowicz: Z problematyki fałszerstw banknotów dolarowych, „Problemy Kryminalistyki" nr 67-68/1967, s. 433-447.
580
209 H.J. Mattke: Sogar schon als Farbkopie, Falschgeldkriminalitdt: Erscheinungsformen und Bekatnpfungsmóglichkeiten, „Kriminalistik" nr 2/1989, s. 115-119.
210 Souheil El Zein: Legalprovisions on currency counterfeiting in Arab Countries: Conformity with the 1929 Geneva Convention, „International Criminal Police Review" nr 414/1988, s. 14-20.
5X1
i identyczne cechy charakterystyczne powstałe w czasie produkcji. Cechy te pozwalają ustalić, czy monety zostały wykonane prze/ tego samego fałszerza.
Znany jest z 1967 r. przypadek fałszerstwa srebrnej monety 100-złotowej, tzw. milenijnej. Badania wykazały, że falsyfikat odlewano ze stopu składającego się z cyny (ok. 80%) i ołowiu (ok. 20%).
Badania monet złotych przeprowadza się różnymi metodami. Do uproszczonych należą: analiza mikroskopowa obrazu graficznego, pomiary mikromet-ryczne i ważenie z dokładnością do 0,01 g. Badanie monet złotych za pomocą pomiaru ich grubości mikrometrem jest niezawodną metodą i oddaje cenne usługi zwłaszcza wówczas, gdy trzeba poddać sprawdzeniu znaczne ilości monet i ustalić wśród nich falsyfikaty. Przeprowadza się także analizy metalograficzne, a w przypadkach bardziej złożonych również analizy spektralne. Ponadto eksperci dysponują specjalnymi tabelami monet złotych, w których podaje się następujące dane: państwo, nazwę monety, grubość w mm, średnicę w cm, próbę, ciężar właściwy oraz barwę, treść słowną i graficzną211.
N. Znaczki pocztowe. Specjalna technika produkcji znaczków (m.in. papier, farba, gilosz) stanowi zabezpieczenie przed fałszerstwem.
Badania znaczków pocztowych pod kątem autentyczności i oceny wartości filatelistycznej wymagają wiadomości specjalistycznych z dziedziny filatelistyki, poligrafii, chemii, technologii papieru itp.212
Metody i środki techniczne stosowane do badania autentyczności213 mają na celu ustalenie, czy zakwestionowany znaczek odpowiada określonym wymogom danego rodzaju, nakładu, gatunku lub odmiany używanych w obiegu pocztowych znaczków.
Bardzo pomocne przy badaniu znaczków są dodatkowe wiadomości: w jakim okresie znaczki były drukowane, jaką techniką, w jakiej drukarni, jakich użyto papierów i farb. Pożądana jest też znajomość typów kasowników używanych w okresie obiegu badanego znaczka.