Strona startowa Ludzie pragnÄ… czasami siÄ™ rozstawać, żeby móc tÄ™sknić, czekać i cieszyć siÄ™ z powrotem.to rów sys te mów i ad mi ni stra to rów sie ci i po ma ga im roz wi jaæ umie jêt no Å“ci za wo - do we, za pew nia fo rum dzie le nia siê pro ble ma mi i ich roz wi¹zy wa nia oraz po...5) uchwalanie studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;...Do dzia³alnoœci Funduszu znajduj¹ zastosowanie przepisy Kodeksu postêpowania administracyjnego, ordynacji podatkowej oraz przepisy o postêpowaniu egzekucyjnym w...Korzyœci natury zdrowotnej i pedagogicznej wynikaj¹ce z powiêkszenia godzin zajêæ WF i sportu oraz intensyfikacji tych zajêæ, g³ównie przez prowadzenie ich na œwie¿ym...Aby jakiekolwiek wydarzenie czy sytuacja mog³o zaistnieæ na planie fizycznym,musi zostaæ poprzedzone przez myœl, wprawione przez ni¹ w ruch oraz...– Krzysztofa Kononowicza Krzysztof Kononowicz to urodzony 21 stycznia 1963 w KÄ™trzynie kandydat na prezydenta BiaÅ‚egostoku oraz kandydat do...dziaÅ‚ania w postaci ofensywy od ródeÅ‚ Nilu a do jego uj cia oraz likwidacji baz angielskich w Nigerii, na ZÅ‚otym Wybrze u, w Sierra Leone i w Gambii...nadrzÄ™dnoÅ›ci ustawy oraz zasada wyÅ‚Ä…cznoÅ›ci ustawy...m Poza powo³ywanymi ju¿ wczeœniej ustawami o RM oraz o dzia³ach administracji rz¹dowej, do wa¿niejszych ustaw kreuj¹cych kompetencje premiera nale¿y zaliczyæ 1) ustawê z...wyjÄ…tkiem dwóch tylko legionów oraz Ilirii wraz z GaliÄ… z tej strony Alp poÅ‚ożonÄ…, które chciaÅ‚ zatrzymać, dopóki nie zostanie konsulem...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

pe- hipotezy konstrukcyjne
riodyzacji, podziaBu materiaBu etc.)
7 J. Giedymin podaje nastpujc definicj sprawozdawcz hipotezy w naukach humanistycznych:  Hipoteza to twierdzenie nie majce dostatecznego uzasadnienia w danej nauce, a które rozpatruje si jako odpowiedz na pewne postawione w nauce pytanie" {Problemy logiczne, s. 30).
254
 W
PodziaB na hipotezy faktograficzne i eksplanacyjne nie oznacza oczywi[cie tego, |e przy odczytywaniu zródeB, ich krytyce czy przy ustalaniu faktów nie stosuje si procedur typowych dla wyja[niania kauzalnego8. W podziale tym uwypuklony zostaB cel danego typu procedury. W pierwszym chodzi o stwierdzanie faktów, a w drugim o ich wyja[nianie przyczynowe.
Nastpna klasyfikacja hipotez historycznych jako kryterium przyjmuje rodzaj pytania, na które hipoteza ma by odpowiedzi9. W [wietle tej klasyfikacji do najczstszych zaliczy mo|na:
hipotezy  kto?",  co" (i pochodne) hipotezy  gdzie?" (i pochodne) hipotezy  kiedy?" (i pochodne) hipotezy  jak?" (i pochodne) oraz hipotezy   dlaczego?" (i pochodne).
Nasuwa si jeszcze uwaga, |e historycy wprawdzie w toku przeprowadzanego badania stale hipotezy stawiaj (i je sprawdzaj), lecz tylko w niektórych przypadkach posBuguj si explicite terminem  hipoteza" (lub jego odpowiednikiem). Jest tak przede wszystkim wtedy, gdy chodzi o ustalanie (rzadziej o wyja[nianie) faktów w rozwoju historycznym donio[lejszych w relacji do przeprowadzanego badania, dla których nie ma w zródBach dostatecznych wiadomo[ci zródBowych. W ten sposób weszBy do nauki historycznej z etykietk hipotezy ró|ne twierdzenia dotyczce autorstwa najró|niejszych pism, listów itp., hipotezy przypisujce pewne dziaBania okre[lonym osobom, hipotezy ustalajce charakter pewnych grup spoBecznych, proponujce pewien opis zdarzeD, o których brak informacji itd. Niejednokrotnie u|ywa si zamiennie w przypadku tego rodzaju stosunkowo sBabo uzasadnionych twierdzeD okre[leD:  teza",  pogld",  mniemanie",  przypuszczenie" lub jeszcze innych. Na ogóB twierdzenie, które zostanie zaliczone do hipotez, a wic wzgldnie sBabo uzasadnione, pozostaje w nauce historycznej ju| takim na dBugo, mimo |e stopieD jego uzasadnienia mo|e wzrosn. Najwiksze szanse pozbycia si przez dane twierdzenie etykietki  hipoteza" daje odkrycie zródeB podajce nowe, istotne w tym przypadku informacje. W przeciwnym razie obraca si bdziemy w krgu coraz to nowych hipotez, majcych za sob najró|niejsze argumenty, lecz nie traccych swego hipotetycznego (w sensie, o którym teraz mowa) charakteru. Tak jest na przykBad z hipotezami usiBujcymi wyja[ni, co oznaczali znani z nielicznych zapisek [redniowiecznych w zródBach polskich  " narocznicy lub ustali, jak wielkie byBo na przykBad zaludnienie Pary|a przed wojn stuletni.