Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
486
i
§ 69. Postêpowanie przed s¹dami administracyjnymi 425
skutkuje niemo¿liwoœci¹ nadania sprawie dalszego biegu - je¿eli wniosek o podjêcie postêpowania nie zosta³ zg³oszony w ci¹gu trzech lat od daty postanowienia o zawieszeniu.
S¹d umarza postêpowanie w razie stwierdzenia braku nastêpcy prawnego strony, która utraci³a zdolnoœæ s¹dow¹, a w ka¿dym razie po up³ywie trzech lat od daty postanowienia o zawieszeniu z tej przyczyny.
Ponadto s¹d postanawia o umorzeniu postêpowania:
1) je¿eli skar¿¹cy skutecznie cofn¹³ skargê,
2) w razie œmierci strony, je¿eli przedmiot postêpowania odnosi siê wy³¹cznie do praw i obowi¹zków œciœle zwi¹zanych z osob¹ zmar³ego, chyba ¿e udzia³ w sprawie zg³asza osoba - której interesu prawnego dotyczy wynik tego postêpowania,
3) gdy postêpowanie z innych przyczyn sta³o siê bezprzedmiotowe. Postanowienie w sprawie umorzenia postêpowania mo¿e zapaœæ na posiedzeniu niejawnym.
Umorzenie postêpowania zawieszonego przed NSA powoduje uprawomocnienie siê orzeczenia wojewódzkiego s¹du administracyjnego.
XV. Orzeczenia s¹dowe 1. Wyroki
Wyrokiem s¹d rozstrzyga sprawê. S¹d wydaje wyrok po zamkniêciu rozpra- 487 wy, na podstawie akt sprawy. Wyrok mo¿e byæ tak¿e wydany na posiedzeniu niejawnym w postêpowaniu uproszczonym albo je¿eli ustawa tak stanowi. Wyrok mo¿e byæ wydany jedynie przez sêdziów, przed którymi odby³a siê rozprawa poprzedzaj¹ca bezpoœrednio wydanie wyroku.
S¹d wydaje wyrok po niejawnej naradzie sêdziów. Przebieg narady i g³osowanie nad orzeczeniem jest tajne, a zwolnienie od zachowania w tym wzglêdzie tajemnicy nie jest dopuszczalne z wyj¹tkiem tzw. votum separatum. Narada obejmuje dyskusjê, g³osowanie nad maj¹cym zapaœæ orzeczeniem i zasadniczymi motywami rozstrzygniêcia oraz spisanie sentencji wyroku. Wyrok zapada wiêkszoœci¹ g³osów. Pierwszy sk³ada g³os sêdzia sprawozdawca, potem kolejno sêdziowie poczynaj¹c od najm³odszego sta¿em na stanowisku sêdziego s¹du administracyjnego, ostatni g³osuje przewodnicz¹cy. Sêdzia mo¿e zg³osiæ zdanie odrêbne i obowi¹zany jest uzasadniæ je na piœmie przed podpisaniem uzasadnienia. Zg³oszenie zdania odrêbnego podaje siê do wiadomoœci, a za zgod¹ sêdziego tak¿e jego nazwisko.
Nb. 487
426
Rozdzia³ XVI. Pozycja prawna s¹dów administracyjnych...
Sentencjê wyroku podpisuje ca³y sk³ad s¹du. Powinna ona zawieraæ: oznaczenie s¹du, imiona i nazwiska sêdziów, protokolanta oraz prokuratora, je¿eli bra³ udzia³ w sprawie, datê i miejsce rozpoznania sprawy i wydania wyroku, imiê i nazwisko lub nazwê skar¿¹cego, przedmiot zaskar¿enia oraz rozstrzygniêcie s¹du.
Og³oszenie wyroku powinno nast¹piæ na posiedzeniu, na którym zamkniêto rozprawê. Jednak w sprawie zawi³ej s¹d mo¿e odroczyæ og³oszenie wyroku na czas do 14 dni. W postanowieniu o odroczeniu og³oszenia wyroku s¹d powinien wyznaczyæ termin og³oszenia wyroku i og³osiæ go niezw³ocznie po zamkniêciu rozprawy. Termin ten mo¿e byæ przed³u¿ony tylko raz i co najwy¿ej o siedem dni. Og³oszenie wyroku nastêpuje na posiedzeniu jawnym. Nieobecnoœæ stron nie wstrzymuje jego og³oszenia. Og³oszenie wyroku dokonuje siê przez odczytanie sentencji, po czym nale¿y podaæ ustnie zasadnicze powody rozstrzygniêcia, chyba ¿e sprawa by³a rozpoznawana przy drzwiach zamkniêtych.
Je¿eli natomiast wyrok wydaje siê na posiedzeniu niejawnym, to odpis sentencji wyroku dorêcza siê stronom, je¿eli uzasadnienia wyroku nie sporz¹dza siê z urzêdu.
Uzasadnienie wyroku sporz¹dza siê z urzêdu w terminie 14 dni od dnia og³oszenia wyroku albo podpisania sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym. Jednak w sprawach, w których skargê oddalono, uzasadnienie wyroku sporz¹dza siê na wniosek strony zg³oszony w terminie siedmiu dni od dnia og³oszenia wyroku albo dorêczenia odpisu sentencji wyroku. Uzasadnienie wyroku sporz¹dza siê w terminie 14 dni od dnia zg³oszenia wniosku. Powinno ono zawieraæ zwiêz³e przedstawienie stanu sprawy, zarzutów podniesionych w skardze, stanowisk pozosta³ych stron, podstawê prawn¹ rozstrzygniêcia oraz jej wyjaœnienie, ponadto wskazanie co do dalszego postêpowania -je¿eli w wyniku uwzglêdnienia skargi sprawa ma byæ ponownie rozpatrzona przez organ administracji.
S¹d mo¿e odmówiæ sporz¹dzenia uzasadnienia wyroku, w formie postanowienia, które wydaje na posiedzeniu niejawnym. Odpis wyroku z uzasadnieniem sporz¹dzonym z urzêdu dorêcza siê ka¿dej stronie. Je¿eli natomiast uzasadnienie wyroku zosta³o sporz¹dzone na wniosek strony, to odpis wyroku z uzasadnieniem dorêcza siê tylko tej stronie, która z³o¿y³a wniosek.
S¹d jest zwi¹zany wydanym wyrokiem od chwili jego og³oszenia, a je¿eli wyrok wydano na posiedzeniu niejawnym - od podpisania sentencji wyroku.