Strona startowa Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.Z drugiej jednak strony nie ulega wtpliwoci, e cnota moralna jako sprawno specyfikuje si, czyli nabiera treci gatunkowej jako cnoti moralna (a konsekwentnie...Twierdzenie o prawdopodobieDstwie logicznym zdania opiera si jednak nie tylko na owej konfrontacji zdaD, mwicej |e ze wzgldu na nie naszej hipotezie H przysBuguje prawdopodobieDstwo pSpojrzenie na system sowotwrczy w caoci pozwala zobaczy kategorie sowotwrcze w zderzeniu z klasami semantycznymi, ktre intuicyjnie skonni bylibymy uwaa za...Dzisiaj jednak uniformizacja kultury w skali globalnej dokonuje się bardziej pokojowo, wzory kulturowe przenoszą się przede wszystkim za pośrednictwem mass...Kiedy T’lion wrócił, przytrzymał Tai żeby mogła oprzeć dłonie na boku Golantha, unikając śladów po pazurach na prawej łopatce, które — gdyby były...Z całą stanowczością twierdzę, że z owego organu wywodzą się wszystkie czynności kobiety i wszystkie jej zachowania, które mogą przypominać uczucia u...Czy duchy, które walczyły ze sobą za życia, uważają się jeszcze po śmierci za nieprzyjaciół i czy są jeszcze przeciwko sobie nawzajem za­wzięte, jak za...— Jak to nie obchodzi?! — krzyknął kapitan Giles nie kryjąc już oburzenia, które zresztą przejawiało się u niego w sposób opanowany i spokojny...Tomek i Babetka dochodzili już do szero­kich schodów, które łączyły plac z przykoś­cielnym ogrodem...POKUTA22 Z modlitwą jednak łączyć się winna pokuta, to znaczy: duch pokuty i ćwiczenie się w chrześcijańskiej pokucie...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Nagromadzenie zaś tego kwasu może doprowadzić do skazy moczanowej. Stwierdzono też u piwoszy mężczyzn zwiększenie ryzyka nowotworu odbytnicy i płuc; u kobiet zaś zwiększone ryzyko nowotworu sutka. Picie dużej ilości piwa może także prowadzić do marskości wątroby, wysokiego ciśnienia, żylaków i hemoroidów, nieregularnej pracy serca i uszkodzeń płodu u kobiet w ciąży. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest umiarkowane spożywanie tego napoju.
 
PLUSKWICA (CIMICIFUGA RACEMOSA)
Bylina, znana także jako świecznica, pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie rośnie dziko na zboczach pagórków od Maine po Missouri. Napary i wywary z korzeni mają właściwości ściągające, moczopędne i rozkurczowe, pomagają w odkrztuszaniu flegmy zalegającej w układzie oddechowym, sprowadzają opóźniające się krwawienia miesięczne i łagodzą bóle menstruacyjne. Stosuje się je także do łagodzenia podrażnień w stanach zapalnych, wzmożonej potliwości, do uśmierzania bólu w reumatyzmie i łagodzenia kaszlu w bronchicie. Indianie leczyli pluskwicą dolegliwości kobiece, na przykład uderzenia fali gorąca w trakcie menopauzy, a także reumatyzm. Właściwości tej rośliny wykorzystywane przez Indian znalazły zastosowanie we współczesnym ziołolecznictwie. Preparaty zawierające wyciągi z pluskwi-cy, np. „Menofem", zalecane są kobietom dla łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą.
 
PŁUCNICA (Cetraria islandica)
Mały listkowaty porost rosnący dziko na zimnych wilgotnych terenach półkuli północnej, znany także jako mech islandzki. Herbatki z płucnicy używa się w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych i kaszlu, poprawia też trawienie i przynosi ulgę w dolegliwościach żołądkowych. Płucnica pobudza laktację u karmiących piersią.
Roślina ta jest bardzo pożywna, możnająjeść jako warzywo. W tym celu należy ją gotować przez kilka minut.
Dostępna w sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach zielarskich.
Uwaga: Płucnica spożywana przez dłuższy czas powoduje zaburzenia pracy wątroby i jelit.
 
POCHRZYN (DIOSCOREA VILLOSA)
Znany także jako ignam i jams, jest wieloletnim pnączem ze zgrubiałymi bulwami korzeniowymi, rosnącym dziko w Ameryce Północnej. Korzenie zawierają alkaloid zmniejszający napięcie mięśni, toteż używano go do leczenia skurczów mięśni pod-brzusza i kolki wątrobowej w czasie wojny secesyjnej. Można go też stosować do regulacji cyklu miesiączkowego i uśmierzenia bólów przedmenstruacyjnych. Jeden szczególny gatunek dzikiego pochrzynu (Discoroea vitatd) zawiera do 40% diosgeni-ny - glikozydu, który organizm przekształca w hormon progesteron (hormon ten uprzednio izolowano z moczu końskiego). Doświadczenie prowadzone przez ponad cztery lata wykazało, że pochrzyn ma właściwości antykoncepcyjne, bez skutków ubocznych, takich jak przy stosowaniu pigułek hormonalnych.
 
PODPUSZCZKA (CHYMOZYNA, TAKżE RENINA)
Enzym rozszczepiający białko, stosowany do koagulacji mleka przy wyrabianiu serów twardych. Zawarta jest w substancji znajdującej się w wyściółce żołądka cieląt. Podpuszczka stosowana jest do ścinania białka w mleku i oddzielania go od serwatki. Po wyciśnięciu masa nadaje się do jedzenia jako ser ziarnisty, twarogowy lub pozostawia sieją, by dojrzewała.
 
POKRZYWA (URTICA DIOICA)
Ziele rosnące dziko jako chwast w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Liście, nasiona i kwiaty tego zielska znalazły szereg zastosowań w kuchni i medycynie. Pokrzywa działa wzmacniająco, pobudza apetyt, usuwa pasożytnicze robaki, świeży sok poprawia trawienie i pobudza wydzielanie mleka przez karmiące piersią matki. Liście pokrzywy działają też ściągające, powstrzymują krwawienie z układu moczowego, leczą hemoroidy i ograniczają zbyt obfite miesiączki. Wywar wzmacnia włosy i odmładza skórę. Bogate w witaminy i minerały liście dodaje się do sałatek, także sporządza się z nich napary.
Uwaga: Z rośliną tą należy obchodzić się ostrożnie. Świeże liście pokryte są parzącymi włoskami. Przy dotknięciu włoski łamią się, a drażniąca substancja wstrzyknięta w skórę może powodować podrażnienia. Zaczerwienienie mija po upływie kilku godzin. Parzące właściwości zanikają w trakcie gotowania.
 
POMARAŃCZA
Jeden z najstarszych owoców hodowanych przez człowieka. Uprawa jej znana jest od 4 tysięcy lat. Prawdopodobnie pochodzi z południowo-zachodniej Azji, ale obecnie drzewa pomarańczowe uprawia się w subtropikalnych obszarach całego świata. Pomarańcza jest kwaśnym owocem, o wysokiej zawartości witaminy C - 60 mg w 100 gjadalnego owocu. Na początku sezonu owoce zawierają najwięcej witaminy C, a pod koniec najmniej. Pomarańcze są także źródłem witaminy A, potasu, wapnia, fosforu i kwasu foliowego. Biała część skórki zawiera pektynę, która obniża poziom cholesterolu, a także bioflawonoidy, wzmacniające słabe dziąsła i naczynia krwionośne. Kandyzowana skórka pomarańczowa jest popularna na Środkowym Wschodzie. Sam owoc działa silnie przeciwzapalnie i ogólnie wzmacnia organizm; poprawia trawienie i wywiera korzystny wpływ w przypadku przeziębienia, artrety-zmu i gorączki. Olej z pestek przynosi ulgę w przypadku wzdęcia.
 
POMIDOR