Strona startowa Ludzie pragnÄ… czasami siÄ™ rozstawać, ĹĽeby mĂłc tÄ™sknić, czekać i cieszyć siÄ™ z powrotem.- ja mĂłgĹ‚bym pani czytać, gdyby oczywiĹ›cie pani chciaĹ‚a - zaoferowaĹ‚em siÄ™ skwapliwie, ĹĽaĹ‚ujÄ…c natychmiast wĹ‚asnej zuchwaĹ‚oĹ›ci i przekonany, ĹĽe dla Klary...oczywisty jest wniosek, ĹĽe dla istnienia klas koniecznajest nie wĹ‚asność prywatna, lecz wĹ‚adza, ĹĽe klasyistniaĹ‚y i istnieć bÄ™dÄ… zawsze i we...90 91 — OczywiĹ›cie, ĹĽe nie — Stagg poĹĽeraĹ‚ Ĺ‚apczywie zimnÄ… szynkÄ™, chleb, masĹ‚o i pikle...Nawet tak w oczywisty sposĂłb czarno-biaĹ‚e rozróżnienia jak ĹĽywyzmartwy albo mÄ™skizĹĽeĹ„ski okazujÄ… siÄ™, po bliĹĽszym zbadaniu, bardziej ciÄ…gĹ‚ym...plenipotentem, a mnie bardzo rzadko Kaziem albo LeĹ›niewskim, ale dość czÄ™sto urwisem, dopĂłki byĹ‚em w domu, albo osĹ‚em, kiedym juĹĽ poszedĹ‚ do szkół...OczywiĹ›cie moĹĽliwych do wykonania ćwiczeĹ„ z wykorzystaniem grzechotek, zegarka, gĹ‚osu i odruchĂłw jest duĹĽo, te przedstawiono tylko przykĹ‚adowo...MinÄ™li kilka dość duĹĽych zajazdĂłw i innych budynkĂłw, ktĂłre mogĹ‚yby posĹ‚uĹĽyć im za kwatery, po czym dojechali do przeciw­legĹ‚ego kraĹ„ca miasta...Ze strategiÄ… tÄ… Ĺ‚Ä…czÄ… siÄ™, oczywiĹ›cie, pewne niebezpieczeĹ„stwa dla gatunku ĹĽyjÄ…cego w parach...- Teraz juĹĽ wszystko rozumiem! OczywiĹ›cie objÄ…Ĺ‚eĹ› dowĂłdztwo?...OczywiĹ›cie, Alvin czÄ™sto zerkaĹ‚ na miejskie dziewczÄ™ta...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Otóż partia funkcjonuje w określonym środowisku, które dostarcza jej zasobów (np. ekonomicznych, kulturowych, finansowych, ludzkich, technologicznych), stanowiących zarów-
97
Systemy polityczne współczesnego świata
no źródła potencjalnych szans, jak i ograniczeń. Każda partia w miarę swoich możliwości, a te determinowane są m.in. sposobem zachowania elity partyjnej i dokonywanymi przez nią wyborami, próbuje wykorzystać zasoby. Jedne czynią to lepiej, inne gorzej. Formułowane strategie na miarę aspiracji masowych czy wyborczych winny więc być rozpatrywane przez pryzmat czynników ograniczających oraz stymulujących, charakterystycznych dla danego miejsca i czasu.
Typ partii kadrowej.
Partie kadrowe z reguły pojawiają się wówczas, gdy mamy do czynienia z ograniczonym modelem demokracji albo występuje wyraźna tendencja do marginalizacji politycznej określonej kategorii obywateli. W Europie Zachodniej pierwsze partie konserwatywne i liberalne ograniczały swoją aktywność do płaszczyzny parlamentarnej, gdyż na przełomie wieków XIX i XX miało miejsce zjawisko ograniczenia powszechności prawa wyborczego. Można właściwie postawić tezę, iż wczesna faza rozwoju nowoczesnych partii politycznych winna być kojarzona z typem partii elity-stycznej. Istniejące przed II wojną światową partie afrykańskie charakteryzowały się bardzo luźną strukturą organizacyjną i były to stowarzyszenia w zasadzie aktywne w środowisku miejskim. Dominowali w nich reprezentanci klasy średniej. Przykładowo Nigeryjska Narodowo-Demokratyczna Partia (NNDP) stworzona w 1923 r. apelowała przede wszystkim do miejskiej i wykształconej części populacji i do niej właśnie zaadresowany był program bardzo ograniczonych reform.
W zasadzie partie kadrowe są organizacjami lokalnymi czyli swoistą konfederacją lokalnych grup notabli, tworzących układ nieformalnych i interpersonalnych powiązań. Lokalny polityk dysponował klientelą wspierającą, prowadząc kampanię wyborczą o ograniczonym (terytorialnie) zasięgu. Niezbędne środki finansowe również były organizowane lokalnie. Oznacza to, że źródłem zasobów pozostających w dyspozycji osoby starającej się o stanowisko publiczne były osobiste kontakty kandydata z lokalnymi elitami. W efekcie partia kadrowa nie dysponuje centralną organizacją. Kandydaci, a po wyborze członkowie partii sprawującej urząd publiczny (party in public office), to z reguły liderzy lokalni bądź ich reprezentanci. Następuje więc połączenie dwóch subsystemów partii: partii członkowskiej (on the ground) oraz partii sprawującej urząd publiczny (in public office). Można właściwie postawić tezę, iż partia członkowska składa się w zasadzie z liderów (notabli), tworzących sieć powiązań lokalnych. Jedynym ogniwem organizacyjnym na poziomie centralnym pozostaje partia parlamentarna, która koordynuje działalność deputowanych i ewentualnie ministrów, gdy jest organizacją kontrolującą gabinet. Partia traktowana jako urząd centralny
98
Typy partii politycznych
właściwie nie istnieje, może z wyjątkiem pewnych nieformalnych struktur, tworzonych przez lokalnych liderów i opartych na dobrowolnej ich kooperacji. Kampania wyborcza jest organizowana lokalnie i jakakolwiek próba wpływania na jej przebieg przez centrum zostanie potraktowana jako mieszanie się w cudze sprawy.
Jak już wspomnieliśmy, partie kadrowe pojawiły się w XIX wieku w Europie i Ameryce Południowej. Należy więc fakt ich powstania łączyć z istnieniem struktur pro-todemokratycznych, ale liberalnych - w sytuacji obowiązywania określonych cenzusów politycznych. Model partii kadrowej zachował się w wielu organizacjach, zwłaszcza o orientacji prawicowej.
Typ partii masowej.
Partie masowe pojawiły się jako organizacje „zewnętrzne", stosując kategorie M. Duvergera, co oznacza, iż stały się przede wszystkim formą organizacji wielkich grup społecznych poza układem formalnych przetargów parlamentarno-gabineto-wych. Początkowo partie masowe dążyły do realizacji całkowicie odmiennych celów niż ugrupowania ustabilizowane. Wcale nie chodziło o zdobycze wyborcze.