Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
Mięsień zginacz długi kciuka przyczepia się do trzonu kości promieniowej i do błony międzykostnej, przechodzi przez kanał nadgarstka i kończy się na podstawie drugiego paliczka kciuka. Zgina drugi paliczek w stosunku do pierwszego. Jest unerwiony przez nerw pośrodkowy.
Pokład głęboki warstwy głębokiej
Zawiera jeden mięsień, który nie dochodzi do palców. Jest to mięsień nawrotowy czworoboczny. Leży on rozpięty między brzegami obu kości przedramienia w ich odcinkach dalszych. Nawraca przedramię. Jest unerwiony przez nerw pośrodkowy.
Grupa boczna
Do grupy bocznej należą cztery mięśnie:
ramienno_promieniowy, prostownik promieniowy długi nadgarstka, prostownik promieniowy krótki nadgarstka i odwracacz. Mięśnie te są unerwione wspólnie przez nerw promieniowy.
Leżą one po stronie grzbietowej przedramienia wzdłuż kości promieniowej. Mięsień ramieniowo_promieniowy przyczepia się do bocznego brzegu kości ramiennej powyżej nadkłykcia bocznego, dochodzi do wyrostka rylcowatego kości promieniowej. Zgina przedramię w stawie łokciowym. Mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka przyczepia 17
się do brzegu bocznego kości ramieniowej poniżej przyczepu mięśnia ramieniowo_promieniowego, dochodzi do podstawy drugiej kości śródręcza po stronie grzbietowej. Zgina przedramię w stawie łokciowym, prostuje zgiętą rękę, zgina ją ku stronie grzbietowej, odwodzi ku stronie promieniowej. Mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka przyczepia się poniżej poprzedniego na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, dochodzi do podstawy trzeciej kości śródręcza po stronie grzbietowej. Zgina przedramię w stawie łokciowym, ale słabo prostuje, zgina rękę ku stronie grzbietowej. Mięśnie grupy bocznej są macalne jako wspólna masa po stronie bocznej przedramienia wzdłuż kości promieniowej.
Mięsień odwracacz leży głęboko pod mięśniami grupy bocznej, przyczepia się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej i dochodzi do kości promieniowej w jej bliższym odcinku. Odwraca przedramię.
Grupa tylna
Grupa ta składa się z dwóch warstw:
powierzchownej i głębokiej. Do warstwy powierzchownej należą:
prostownik palców, prostownik palca małego, prostownik łokciowy nadgarstka. Do warstwy głębokiej należą:
odwodziciel kciuka, prostownik krótki kciuka, prostownik długi kciuka i prostownik palca wskazującego (wskaziciela). Wszystkie są unerwione przez nerw promieniowy.
Warstwa powierzchowna
Mięsień prostownik palców przyczepia się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej, który nosi nazwę nadkłykcia prostowników, brzusiec jego dzieli się na cztery ścięgna, które przechodzą na stronę grzbietową palców od drugiego do piątego i tworzą rozcięgna grzbietowe.
Rozcięgna te są połączone między sobą pasmami poprzecznymi. Prostują palce ewentualnie zgina je grzbietowo. Mięsień prostownik palca małego przyczepia się razem z prostownikiem palców, oddziela się od niego i dochodzi do palca piątego, tworząc rozcięgna na jego stronie grzbietowej. Prostuje i przywodzi palec piąty. Mięsień prostownik łokciowy nadgarstka przyczepia się do nadkłykcia bocznego i tylnego powierzchni kości łokciowej, biegnie wzdłuż kości łokciowej, dochodzi do podstawy piątej kości śródręcza. Prostuje rękę i odwodzi w stronę łokciową. Mięśnie te tworzą wspólną masę mięsną na grzbietowej stronie przedramienia, jedynie przy ruchach można wyczuć poszczególne mięśnie np. prostownik palców.
Grupa głęboka
Mięsień odwodziciel długi kciuka przyczepia się do obu kości przedramienia i błony międzykostnej, biegnie skośnie przykryty przez mięsień prostownik palców i dochodzi do 18