Strona startowa Ludzie pragnÄ… czasami siÄ™ rozstawać, ĹĽeby mĂłc tÄ™sknić, czekać i cieszyć siÄ™ z powrotem.wcześniej na etapie pierwszych cząstek chemicznych, na etapie pierwszychrybozomów, na etapie pierwszych bakterii, na etapie ssaków, a więc także naetapie...– A obrona?– Obrona to nie cel, to tylko przejĹ›ciowa forma dziaĹ‚aĹ„, wymuszona przez przeciwnika...niĹś po tiklopidynie Tiklopidyna – u pacjentĂłw hemodializowanych z powikĹ‚aniami DIPIRYDAMOL – nasila dziaĹ‚anie hamujÄ…ce agregacjÄ™ adenozyny...Do działalności Funduszu znajdują zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, ordynacji podatkowej oraz przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w...Podmioty gospodarcze ubiegające się o pozwolenie (licencję) na import powinny dostarczyć: a) potwierdzenie pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej...  Norma ISO 9001 - jest normÄ… opisujÄ…cÄ… model systemu zapewnienia jakoĹ›ci , obejmujÄ…cy najwiÄ™kszy zakres dziaĹ‚alnoĹ›ci firmy, a mianowicie :...dziaĹ‚ania w postaci ofensywy od rĂłdeĹ‚ Nilu a do jego uj cia oraz likwidacji baz angielskich w Nigerii, na ZĹ‚otym Wybrze u, w Sierra Leone i w Gambii...zbiorowego, a demonstracje antyglobalizacyjne przykĹ‚adem dziaĹ‚aĹ„ zbiorowych...Pan Rudecki przetrwawszy bezsennie pierwszÄ… noc w swym pokoju wstaĹ‚ wczeĹ›nie nastÄ™pnego dnia – mimo upomnieĹ„ i protestĂłw ĹĽony – ubraĹ‚ siÄ™ w...W każdym razie do tej grupy rozwiązań wpisuje się również Konstytucja polska, nie poprzestając na ogólnym określeniu działań Rady Ministrów, lecz detalizując je w...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

W przypadku socjalistów była to utworzona w 1974 r. Konfederacja Partii Socjalistycznych Wspólnoty Europejskiej, w przypadku liberałów utworzona w 1976 r. Federacja Liberalnych i Demokratycznych Partii Wspólnoty Europejskiej, Zieloni utworzyli w 1984 r. Europejską Koordynację Partii Zielonych, kolejne struktury chadeckie są wymienione w tekście.
4 Dokładniej na ten temat patrz E. Dydak, Wybory do Parlamentu Europejskiego, Warszawa 2003, s. 15.
8.6. Międzynarodowe struktury partyjne
I 221
m.in. na bazie międzynarodówek, i utworzyły struktury federacyjne dopiero w latach dziewięćdziesiątych.
Aby jednak nie zgubić się w gąszczu wzajemnych relacji i powiązań pomiędzy federacjami partii europejskich i organizacjami określanymi mianem międzynarodówek, na początku przypomnę nieco faktów dotyczących działalności tych ostatnich, potem zaś przedstawię „partie europejskie".
Najstarsze organizacje międzynarodowe stworzyli socjaliści - jeszcze w XIX w. powstały: I Międzynarodówka w 1864 r. i, po jej rozwiązaniu w 1876 r., II Międzynarodówka, ta ostatnia działała od 1889 r. Współczesna Międzynarodówka została utworzona w 1951 r. na Kongresie partii socjalistycznych we Frankfurcie nad Menem. Następną rodziną partii, która utworzyła organizację międzynarodową byli liberałowie, którzy w 1947 r. utworzyli Międzynarodówkę Liberalną. Międzynarodówka Chrześcijańsko-De-mokratyczna powstała w 1982 r., przy czym było to zakończenie trwającego wiele lat procesu integracji, w trakcie którego powstawały kolejne struktury o charakterze międzynarodowym, począwszy od utworzonego w okresie międzywojennym Międzynarodowego Sekretariatu Partii Demokratycznych o Inspiracji Chrześcijańskiej w siedzibą w Paryżu, poprzez utworzone w 1947 r. Nowe Ekipy Międzynarodowe, które w 1961 r. wspólnie z południowoamerykańską Organizacją Chrześcijańskich Demokratów w Ameryce utworzyły Światową Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną a w 1965 r. przekształciły się w Europejską Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną1. Międzynarodową organizację mają także partie konserwatywne - jest nią utworzona w 1983 r. Międzynarodowa Unia Demokratyczna a także dwie organizacje o zasięgu regionalnym: powstała w 1978 r. Europejska Unia Demokratyczna i w 1982 r. Unia Demokratyczna Pacyfiku2. Członkostwo Europejskiej Unii Demokratycznej i Europejskiej Unii Chrzęści)ańsko-Demokra-tycznej w pewnej mierze obecnie się pokrywa. Wynika to z bliskości ideowej partii konserwatywnych i chadeckich, co sygnalizowałam także przy okazji omawiania rodzin partyjnych. Natomiast fakt powstania odrębnych organizacji jest z kolei efektem pewnego konfliktu i napięcia, wynikającego z różnicy zdań w EUCD a dotyczącej możliwości współpracy tylko partii chadeckich czy też szerzej pojętej współpracy partii nurtu centroprawicy. Zwolennicy „czystości" doktryny chadeckiej to głównie partie krajów Beneluxu a także nie istniejąca już włoska Chrześcijańska Demokracja, bardziej pragmatycznie nastawione były z kolei niemieckie CDU/CSU i Austriacka Partia Ludowa3.
1 D. Hanley, op. cit. Warto wspomnieć, że Nowe Ekipy Międzynarodowe nie były w całym tego słowa znaczeniu międzynarodówką partyjną, bowiem nie tyle skupiały partie, Ile działaczy chadeckich z poszczególnych krajów.
2 B. Kosowska, Europejska Unia Demokratyczna - organizacja i doktryna, maszynopis doktoratu napisanego w Instytucie Nauk Politycznych UJ pod kierunkiem prof. Andrzeja Zięby, s. 12.
3 D. Hanley, op. cit., s. 191. O tym problemie wspominam w rozdziale poświęconym rodzinom partii politycznych w części poświęconej partiom chadeckim.
222
8. Wybrane systemy partyjne na świecie
Europejskie federacje partyjne skupiają gtównie partie polityczne zarówno z krajów należących do UE, jak i tych, które na razie pozostają poza nią, przy czym ugrupowania te najczęściej różnią się statusem. Pełne członkostwo przysługuje ugrupowaniom z krajów UE, partie z innych krajów mają najczęściej status stowarzyszonych lub obserwatorów. Wyjątkiem jest tutaj EFPZ, w której pełnoprawny status członkowski posiadają partie zarówno z krajów UE, jak i spoza UE. Dla pełniejszej orientacji, wykaz partii członkowskich poszczególnych federacji zamieszczony jest na końcu tego rozdziału. Różnice oczywiście także dotyczą członkostwa we frakcjach Parlamentu Europejskiego, gdzie obecne są jedynie ugrupowania należące do UE.