Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
Przy omawianiu tych zagadnień zaznaczyłem, że istotnym dla nich czynnikiem jest czas. Potrzebujemy go, aby zmienić lub rozszerzyć nasz pogląd na świat poprzez dołączenie nowych informacji, zestawić fakty, aby stworzyć najlepsze warunki do rozwiązania problemu. Wizualizacja bardzo przyspiesza te procesy, umożliwiające widzenie wszystkich składników nowych sytuacji i problemu równocześnie.
· Działania kreatywne.
Wyobraźnia jest kategorią często wspominaną przy opisywaniu procesów myślowych, na których opiera się praca twórcza. Tworzenie to w dużej mierze proces wizualny, zawierający bieżące wyobrażenia, bujanie w obłokach, sny lub wspomnienia. Większość metod pozytywnego wpływania na zdolności twórcze bazuje na wprowadzaniu danej osoby w nastrój pozwalający na spontaniczną wizualizację lub przepływ wewnętrznych wyobrażeń.
Dlatego, gdy poprawisz swoją umiejętność wizualnego myślenia, to zwiększysz swój potencjał twórczy.
· Samokontrola.
Wyobrażenia, które tworzymy o sobie samych, wpÅ‚ywajÄ… na to, jak myÅ›limy, zachowujemy siÄ™ i czujemy w Å›wiecie rzeczywistym. DziÄ™ki temu — jeÅ›li wyrobimy w sobie umiejÄ™tność kontrolowania wewnÄ™trznych zakłóceÅ„ i widzenia siebie w pozytywnym Å›wietle — nasze relacje z ludźmi i generalnie ze Å›wiatem radykalnie siÄ™ poprawiÄ…. Jakże prawdziwe jest stwierdzenie: “JesteÅ› tym, kim myÅ›lisz, że jesteÅ›". Ja zaÅ› proponujÄ™ swobodnÄ… parafrazÄ™ znanego porzekadÅ‚a: “Jak siÄ™ widzisz (wizualizujesz), tak siÄ™ z życia cieszysz".
CZYNNOŚCI PRZED ROZPOCZĘCIEM WIZUALIZACJI
1. Znajdź odosobnione, spokojnie miejsce, w którym nikt i nic nie będzie ci przeszkadzać.
2. Wprowadź się w stan relaksu, wykorzystując ćwiczenia relaksacyjne z rozdziału “Denerwowanie się". Jeśli chcesz wzmóc efekt, zastosuj też ćwiczenia z rozdziału “Co dwie półkule, to nie jedna".
3. Gdy jesteś już zrelaksowany, skoncentruj się na obrazach, które mają stanowić treść ćwiczeń wizualizacyjnych (będą podane w dalszej części tego rozdziału). Jeśli pojawia się jakaś natarczywa myśl, to pozwól jej “dryfować" lub “odpłynąć". Nie skupiaj na niej swojej uwagi, to szybko zniknie.
4. Zauważaj (i utwierdzaj się wewnętrznie w tym przeświadczeniu), że wizualizowane obrazy stają się coraz bardziej wyraziste i żywe, co dowodzi, że twoja zdolność do koncentrowania się jest coraz doskonalsza.
5. Pamiętaj, że wizualizacja to proces, w którym nie ma miejsca na twoje dialogi wewnętrzne. Na początku ćwiczeń wizualizacyjnych będą one stanowić dość dużą przeszkodę. Negatywne myśli na temat samego siebie oraz jakości wizualizowanych obrazów są bardzo destruktywne. Jeśli piskliwy, natrętny głosik stale będzie cię przekonywał, że nie jesteś dobry w tym, co robisz lub że wyobrażane przez ciebie obrazy są bardzo niewyraźne, to powinieneś go zlekceważyć i najnormalniej w świecie skierować swoją uwagę z powrotem na wyobrażenie.
ćwiczenia wizualizacyjne
1. Zacznij od wizualizowania kolorów. Napełnij swój umysł kolorem niebieskim, zielonym, czerwonym czy jakimkolwiek innym, jaki wybierzesz. Skoncentruj w pełni swoją świadomość na widzeniu kolorów wyraźnych i czystych. Jeśli kolory tworzone przez twój umysł wydają ci się być niewyraźne (najprawdopodobniej na początku tak będzie), to koncentruj się na cechach różniących kolory między sobą, np. na tym, jak zielony różni się od żółtego. Koncentruj się na różnicy, zgłębiaj ją i w ten sposób kolory będą stawać się coraz bardziej
wyraźne.
2. Następnie spróbuj wyobrażać sobie znane ci geometryczne kształty, takie jak okrąg, kwadrat czy trójkąt. Na początku narysuj jeden z tych kształtów na kartce (najlepiej z bloku rysunkowego) i umieść go przed sobą na poziomie oczu. Pozwól twojemu “wewnętrznemu oku" analizować każdą część figury w detalach, jej wielkość, kształt czy kolor. Wizualizuj obiekt obracający się.
Nie popadaj w przygnębienie, jeśli będziesz mieć kłopoty z wykonaniem tego ćwiczenia i nie wyciągaj pochopnych wniosków. Niektórym ludziom przychodzi o wiele trudniej wyobrażać sobie abstrakcyjne kształty niż konkretne obiekty czy twarze. Zapewne ty właśnie do nich należysz.
3. Kolejny krok to wyobrażanie sobie znanych ci obiektów trójwymiarowych, takich jak krzesło, piłka, pomidor, ołówek, szklanka. Umieść przedmiot w niedalekiej odległości przed sobą i zrelaksuj się. Następnie obserwuj go, potem zamknij oczy i staraj się go wizualizować. W czasie tego ćwiczenia studiuj przedmiot w szczegółach i staraj się dołączać je do twojego umysłowego obrazu. Następnie zrelaksuj się jeszcze bardziej i pozwól umysłowi wykreować obraz przedmiotu bez krytycznych uwag ze strony wewnętrznego głosu.
4. Wizualizuj znane ci osoby lub zwierzęta. Koncentruj się na twarzy, studiuj dokładnie każdy szczegół. Następnie pozwól twojej wyobraźni na zmianę perspektywy. Patrz wewnętrznym wzrokiem z daleka, a potem z bliska. Oglądaj twarz z prawej strony, z lewej strony i na koniec z tyłu. Możesz wyciągnąć wniosek, że wizualizowanie nie podlega prawom fizycznym. Możesz przybliżyć obiekt lub poruszać się wokół niego (siedząc, rzecz jasna, w miejscu).