Strona startowa Ludzie pragnÄ… czasami siÄ™ rozstawać, ĹĽeby mĂłc tÄ™sknić, czekać i cieszyć siÄ™ z powrotem.Niektóre obowiązki pracodawcy, a wyjątkowo także i pracownika, mają charakter mieszany, to znaczy wiążący nie tylko wobec drugiej strony stosunku pracy, ale także i wobec...Drugi pogląd nakazuje pojęcie orzeczenia kwalifikować wyłącznie według legis fori: czyli prawa państwa, w którym orzeka się o uznaniu (ściślej według przepisów...i pracowaÂł razem, Âże czuÂł w sobie obroty kó³, dyszenie maszyny, caÂły wysiÂłek pracy, wielkÂą, dzikÂą rozkosz lecenia bez pamiĂŞci wskroĹ“ pustych zimowych pĂłl i...Prawo pracy jest osobną gałęzią prawa, inną niż prawo cywilne i prawo 13 administracyjne...paĹ„stwa od granicy towarzyszy honorowa eskadra samolotĂłw wojskowych, a w przypadku podróży pociÄ…giem lub samochodem na granicy oczekuje misja specjalna...Barclay zatem wbrew wszystkim i wszystkiemu broniĹ‚ uparcie do ostatniej chwili planu cofania siÄ™ na caĹ‚ej linii, planu, ktĂłry wysĹ‚awiaĹ‚ przed jednym z...ROZDZIAĹ‚ 17DODATKOWE ćWICZENIA WZROKU PRZYDATNE W PRACY PRZY KOMPUTERZEZoom przy uĹĽyciu kciukaWyciÄ…gnij przed siebie rÄ™kÄ™ z podniesionym kciukiem...– InĹĽynierowie Eesyana stworzyli podwĂłjnÄ… bramÄ™ – torus, ktĂłry w jednym kierunku funkcjonowaĹ‚ jako wejĹ›cie, a w odwrotnym jako wyjĹ›cie...„Wtedy z winy Ottona [II] wiele siÄ™ staĹ‚o zĹ‚ego; wszÄ™dzie doszĹ‚o do wielkich i ĹĽaĹ‚osnych klÄ™sk, pohaĹ„bione paĹ„stwo spadĹ‚o z wyĹĽyn swego tronu, udrÄ™czone...Wszystkich pracownikĂłw przytrzymywaĹ‚a w pracy jedynie nadzieja otrzymania nowego, lub w miarÄ™ nowego sprzÄ™tu, ktĂłry pozwoliĹ‚by na prowadzenie normalnej...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Utworzony w 1990 w miejsce funkcjonującego do końca 1989 Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej; przeznaczony na finansowanie form walki z -> bezrobociem; aktywnych (-> programy specjalne rynku pracy; ->• roboty publiczne; -> prace interwencyjne; -> aktywizacja zawodowa absolwentów; szkolenia; pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy); pasywnych (zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny).
Źródłami dochodu F.P. są obowiązkowe składki, płacone przez pracodawców oraz inne jednostki organizacyjne; uzupełniające dotacje budżetu państwa i inne wpływy (odsetki od rachunków bankowych, opłaty, dochody z tytułu posiadania i zbywania akcji nabytych ze środków F.P). Jako uzupełnienie środków na wypłatę zasiłków dla bezrobotnych (zasiłek dla bezrobotnych) F.P. może zaciągać kredyty i pożyczki za zgodą ministra właściwego do spraw pracy oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Wysokość składki płaconej przez pracodawców określa ustawa budżetowa. Poboru składek dokonuje -» ZUS (łącznie ze składkami na -> ubezpieczenia społeczne). Środkami F.P. dysponował Prezes Krajowego Urzędu Pracy, a od 1 kwietnia 2002 -Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które przekazuje je samorządom województw i powiatów wg algorytmu. (A. w.)
Fundusz Rezerwy Demograficznej
56
FUNDUSZ REZERWY DEMOGRAFICZNEJ, jeden z państwowych -»• funduszy celowych utworzony na mocy Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 X 1998 z późn. zm., tworzy się go ze środków pozostających 31 grudnia każdego roku na rachunku funduszu emerytalnego (część -> Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), pomniejszonych o kwotę niezbędną na zapewnienie wypłat świadczeń przypadających na styczeń kolejnego roku. Może on być także zasilany ze środków z prywatyzacji mienia Skarbu Państwa oraz odsetek od lokat.
Środki mogą być wykorzystane wyłącznie na uzupełnienie niedoboru Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynikającego z przyczyn demograficznych.
FRD ma osobowość prawną. Organem FRD jest -> ZUS, który częściowo dysponuje jego środkami. Po 1 l 2002 zarządzanie środkami FRD (do 15%) może być w drodze dwustopniowego przetargu lub negocjacji, z zachowaniem konkurencji, powierzone przez ZUS uprawnionemu podmiotowi zewnętrznemu. Gospodarka finansowa FRD odbywa się na podstawie wieloletniej prognozy kroczącej dochodów i wydatków funduszu emerytalnego oraz powiązanej z nią kompleksowej prognozy demograficznej, sporządzonej przez licencjonowanego -> aktuariusza. FRD nie może zaciągać pożyczek i kredytów; może natomiast lokować swoje środki (do końca 2001) w bonach i obligacjach skarbowych. Uruchomienie środków z FRD może nastąpić nie wcześniej niż w 2009. Zob. emerytura. (J.A.)
FUNDUSZ SKŁADKOWY UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO ROLNIKÓW -»•
ubezpieczenie społeczne rolników.
FUNDUSZ UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH, państwowy fundusz celowy (-> fundusze celowe), powołany w celu realizacji zadań z zakresu ubezpieczenia społecznego (->• ubezpieczenia społeczne). FUS został zreformowany Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 X 1998 z późn. zm. Dysponentem funduszu jest ->• ZUS. W ramach FUS wyodrębnia si$ fundusze: emerytalny, rentowy, chorobowy, wypadkowy i fundusz rezerwowy.
Na przychody funduszu składają się: składki na ubezpieczenie emerytalne w części nie podlegającej przekazaniu na rzecz -»• Otwartych Funduszy Emerytalnych, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie chorobowe i składki na ubezpieczenie wypadkowe; dotacje celowe z budżetu państwa, odsetki od rachunków bankowych funduszu.
Ze środków zgromadzonych w FUS pokrywa się wydatki na: emerytury (-> emerytura), renty (-> renta), dodatki do rent i emerytur (pielęgnacyjny, kombatancki, za tajne nauczanie, dla sierot zupełnych, dodatek dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej zatrudnianych przymusowo w kopalniach, świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach or-cy III Rzeszy i ZSRR); świadczenia z tytułu choroby: zasiłki chorobowe; świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki wyrównawcze; świadczenia z tytułu macierzyństwa: zasiłki macierzyńskie, zasiłki opiekuńcze; świadczenia z tytułu śmierci: renty rodzinne, zasiłki pogrzebowe; świadczenia z tytułu wypadków przy pracy: jednorazowe odszkodowanie, świadczenia wyrównawcze; wydatki na prewencję rentową. (JA.)
FUNDUSZE CELOWE, instytucje finansowe (zgodnie z polskim prawem budżetowym), których przychody pochodzą z do-
57
gospodarstwo domowe
L
V
chodów publicznych (składki lub/i środki budżetowe), a wydatki są przeznaczane na realizację wyodrębnionych zadań. F.c. mogą być państwowe, gminne, powiatowe i wojewódzkie.