Ludzie pragnÄ czasami siÄ rozstawaÄ, Ĺźeby mĂłc tÄskniÄ, czekaÄ i cieszyÄ siÄ z powrotem.
w. . Piotra i Pawła, pierwotnie dominikański, ufundował ok. 1645 r. Filip Rykowski. Pod koniec XVIII w. klasztor uległ kasacie i kociół przejęła miejscowa parana. Po ostatniej wojnie był zamknięty, w 1989 r. został zwrócony wiernym. Przy restauracji wykorzystano ocalałe fragmenty wyposażenia (m.in. powrócił do wištyni XVI-wieczny obraz w. Anny). Kociół jest budowlš jednonawowš z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Do nawy przylega od zachodu niska wieża na rzucie prostokšta, mieszczšca w przyziemiu przedsionek. Wewnštrz sklepienie kolebkowo--krzyżowe. Na uwagę zasługuje epitafium fundatora.
* Cerkiew p.w. Narodzenia NMP z 1670 r., drewniana, na planie krzyża o trójbocznie zamkniętych ramionach. Do częci ołtarzowej przylegajš dwie zakrystie. Częć centralna zwieńczona kopułš posadowionš na niskim omiobocznym bębnie.
121
JctWUIUW
Jaworów. Kociół p.w. . Piotra i Pawła
Po północnej stronie cerkwi dwukondygnacyjna, szkieletowa dzwonnica na planie kwadratu z arkadowš galeryjkš w górnej kondygnacji.
* Cerkiew p.w. Zanięcia NMP z XVII w., drewniana, trójdzielna, z kwadratowš nawš, do której przylega mniejszy, prostokštny babiniec oraz trójbocznie zamknięta częć ołtarzowa z zakrystiš od północy. Główne zwieńczenie w dolnej częci na planie kwadratu, w górnej omioboczny bęben nakryty kopułš. Nad pozostałymi częciami dachy kalenicowe z makowicami. W 1981 r. we wnętrzu urzšdzono muzeum historii religii i ateizmu.
Dawny zespół bazylianek na Przedmieciu Wielkim. Ufundowany w 1636 r., istniejšce budynki pochodzš z 1863 r. Obecnie mieci się tu szpital.
W miecie zachowały się liczne domy z przełomu XIX i XX w., m.in. dawny gmach Sokoła" z 1908 r. (obecnie Dom Ludowy) trzykondygnacyjny, zwieńczony attykš i niewielkš wieżyczkš. Istnieje również dawny ratusz z XVIII-XIX w., zwieńczony wieżš.
Cmentarz rzymskokatolicki (w centrum miasta, 200 m na zachód od kocioła) jest nieczynny i bardzo zaniedbany. Większoć pomników rozbita lub pozbawiona inskrypcji. Przy wejciu ozdobna brama. W centrum cmentarza neogotycka kaplica grobowiec Lachowiczów. Najstarsza inskrypcja
122
pochodzi z 1823 r. Ciekawsze nagrobki: Henryka Kalewicza i Leopoldiny Kustewicz (zm. 1835) z wazonem nakrytym draperiš, Marceliny hr. Dębickiej (przedostatniej włacicielki miejscowych dóbr, zm. 1910) oraz pomnik wotywny wystawiony przez Andrzeja i Juliusza Kistewiczów (1836).
Cmentarz greckokatolicki (w południowo-zachodniej częci miejscowoci). Zachowały się tu nagrobki zasłużonych dla miasta Polaków, m.in. sekretarza magistratu Jędrzeja Aleksiewicza (zm. 1842), sędziego Stanisława Lachowicza (zm. 1866), dr. Antoniego Lachowicza (zm. 1882), aptekarza Władysława Alojzego Lachowicza (zm. 1894), długoletniego burmistrza Ferdynanda Parra (zm. 1911).
Jukowce (?????i???) rej. Busk
**Dwór Uruskich. Miejscowe dobra były pierwotnie własnociš Rzewuskich. Od nich odkupił je ok. 1780 r. Feliks Uruski, czenik trembowelski, który wzniósł dwór (projekt przypisywany Fryderykowi Baumanowi). W XIX w. Jukowce były jednym z orodków życia towarzyskiego ziemi lwowskiej. Tu urodził się poeta i przyszły namiestnik Galicji Wacław Zaleski, bywali także Seweryn Goszczyński i Lucjan Sie-mieński. Zdewastowany w czasie II wojny wiatowej, dwór został odbudowany i mieci dzi szpital. Jest to okazała parterowa budowla z czterokolumnowym portykiem jońskim zwieńczonym trójkštnym frontonem. W elewacji ogrodowej wydatny ryzalit z półkolistymi oknami. Wewnštrz w sali owalnej zachowały się dekoracje stiukowe. Wokół częciowo zachowany park.
Kalne (??????) rej. Skole
Cerkiew p.w. Wniebowstšpienia Pańskiego z 1837 r., w 1883 r. gruntownie odnowiona, drewniana, trójdzielna, składa się z nawy na planie czworoboku oraz mniejszego babińca i częci ołtarzowej. Wszystkie zręby jednakowej wysokoci, przykryte omiopołaciowymi dachami namiotowymi zwieńczonymi kopułkami. W górnej kondygnacji babińca arkadowa galeria. Obok drewniana dzwonnica bramna z 1837 r., czworoboczna, trójkondygnacyjna, nakryta dachem namiotowym.
123
??i????? srrumnowa
Kamionka Strumiłowa (???'????-??????) stolica rejonu