Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
Często urojenia wszechmocy, wybitnego utalentowania oraz wysokiej pozycji społecznej. Urojenia łączą się z dezorganizacją osobowości.
|Katatonia
Ujawnia się bardziej nagle i z większą siłą niż inne typy schizofrenii, z żywymi halucynacjami i urojeniami. Na zmianę występują osłupienie (stupor) i podniecenie; osłupienie polega na nagłym zahamowaniu aktywności, pacjent zaś przez pewien czas może pozostawać w stereotypowej pozycji - nie jedząc, nie pijąc ani nie troszcząc się o inne funkcje organizmu. Chorzy na schizofrenię katatoniczną stosunkowo najczęściej powracają do zdrowia.
|Hebefrenia
Najpoważniejsza dezorganizacja; wesołkowatość ("silliness"), nieadekwatność afektu, niespójność myśli, mowy i działania, niezwykle dziwaczne zachowania ("mannerisms"), halucynacje słuchowe i wzrokowe, fantastyczne urojenia, sprośne zachowanie, brak zahamowań, hipochondria, zobojętnienie emocjonalne, regresja do dziecięcego zachowania.
|Schizofrenia |niesklasyfikowana
Ostre lub chroniczne reakcje z różnymi objawami.
* * *
Chociaż istnieje pewna jednomyślność co do wielu podstawowych objawów związanych ze schizofrenią, to jednak żaden pacjent nie wykazuje ich wszystkich jednocześnie, u każdego zaś z pacjentów w różnych okresach mogą występować różne objawy.
"O tym, że istnieją różnice nie tylko między klasyfikowanymi, ale także między tymi, którzy klasyfikują, świadczą wyniki badań, w których amerykańskich i brytyjskich psychiatrów proszono o stawianie diagnozy na podstawie rozmów lekarza z pacjentami, zarejestrowanych na taśmie magnetowidu. Amerykanie częściej klasyfikowali pacjentów jako
schizofreników. Brytyjczycy zaś - jako przypadki psychozy aktywnej.
Pacjentów wykazujących zarówno zaburzenia myśli, jak i zaburzenia nastroju, amerykańscy psychiatrzy zaliczali do schizofreników, psychiatrzy brytyjscy zaś rozpoznawali u nich zaburzenie afektywne"
(Mosher i Feinsilver, 1970).
Nawet jeśli obserwatorzy zaczną zgodnie klasyfikować to, co widzą, to w pełni zrozumieć schizofrenię będziemy mogli tylko wtedy, jeśli nasze obserwacje zewnętrznych wskaźników behawioralnych uzupełnimy opisami z
"pierwszej ręki", dokonywanymi przez samych pacjentów (które to opisy pozwolą zapoznać się z ich odczuciami).
Zbliżenie
Z dziennika schizofrenika
"W "wewnętrzny świat choroby psychicznej" można wejrzeć dzięki opisom, jak zamieszczony poniżej, którego autorem jest pewien mężczyzna
dobiegającego trzydziestki. Niezwykła ortografia i struktura zdań nie wynikają z braku wiedzy, lecz z osłabienia dyscypliny myślenia i wysławiania się.
"Jestem przekonany, że te rzeczy wyliczone poniżej są różnicowymi sposobami, które mamy dla wyładowania naszych emocji. Palenie 1. Uczenie się grad na trąbce. 2. Żucie gumy 3. Sporty itd. 4. Robienie czynoci, którymi cieszymy się robiąc 5. Picie do upicia. 5. Pracowanie nad lub z rzeczami, którymi cieszymy się robiąc.
Człowiek nie może żyć tym co kościół mówi 100%. Ponieważ jesteśmy ludzcy i ludzkiej natury nie możemy żyć bez okazywania czy emocji. Siły woli ja potrzebuję więcej pewnych faz'ah Życia.
Niektóre powody dlaczego kocham mężczyzn. 1. Ciężkie położenie 2.
Atrakcyjna budowa 3. Miła powierzchowność. 4. Nie czucie się dobrze wobec gobied. 5. Nie czuję zdolny odprężyć wobec nich 6. Czuję że nie byłym zdolny kontrolować mojego uczucia miłości wobec nich lecz, ja ucze jak.