Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
O luzie interpretacyjnym, mówimy, wówczas, gdy przepisy prawne są nieostre, wieloznaczne i gdy w skutek tego można im przypisywać wiele różnych znaczeń, a ani tekst prawny, ani dyrektywy wykładni nie wskazują jednoznacznie, które z tych znaczeń jest właściwe. Wyboru dokonuje sędzia.
Strona 19 z 23
Luz dowodowy- sytuacja gdy na gruncie dostępnych środków dowodowych i reguł dowodowych nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, czy określony fakt sprawy miał miejsce czy też nie. Sędzia w oparciu o zebrany materiał dowodowy będzie musiał samodzielnie zdecydować o tym, czy dany fakt sprawy miał
miejsce czy też nie.
Luz wyboru konsekwencji prawnych (swobodne uznanie)- odnosi się do sytuacji gdy, określenie konsekwencji prawnych danego stanu faktycznego nie jest do końca wyznaczone przez przepisy prawa.
Konsekwencją prawną jest nakaz wymierzenia kary oskarżonemu, ale przepisy prawne rzadko wskazują jaką dokładnie karę wymierzyć (określa dolny i górny próg).
73. Model dyskursywny (argumentacyjny) stosowania prawa
Model argumentacyjny właściwszy da działalności sądów wyższych instancji.
74. Fakty prawne – charakterystyka poszczególnych rodzajów faktów prawnych
Każde zdarzenie, które powoduje powstanie, ustanie lub zmianę treści stosunku prawnego, czyli każde takie zdarzenie, które wywołuje jakieś skutki prawne.
Z zdarzenia prawne
D działania
C czyny
A akty prawne
CZ czyny zgodne z prawem
CN czyny niezgodne z prawem
AT akt tworzenia prawa
AS akt stosowania prawa
CZP czynności prawne
Zdarzenia prawne to kategoria faktów prawnych, które nie zależą od woli człowieka (urodzenie, śmierć klęska żywiołowa)
Działania prawne to kategoria faktów prawnych, które zależą od woli człowieka czyli są ludzkimi zachowaniami. Obejmuje działania (np. oddanie długu) jak i zaniechania (np. nieudzielenie pomocy).
Czyny- działania które nie zmierzają do wywołania skutków prawnych, ale je z mocy prawa wywołują (np. wykrocznie drogowe)
Akty prawne- działania, które podejmujemy po to , by skutki prawne wywołać (np. zawarcie umowy).
Czyn zgodny z prawem nie zawsze jest faktem prawnym, tylko te czyny które wywołują skutki prawne Czyn niezgodny z prawem- czyn niedozwolony. W prawie cywilnym jest również wyrządzenie szkody przez niewykonanie lub nienależyte wykonanie. W prawie karnym to przestępstwa i wykroczenia.
Czynność prawna- każde oświadczenie woli przynajmniej jednej strony, która zmierza do wywołania skutków prawnych. Dzielimy je na jednostronne (testament) i dwustronne (umowy).
75. Zdolność prawna osoby fizycznej
Zdolność prawną ma każdy człowiek począwszy od urodzenia aż do momentu śmierci. Zdolność prawną mają więc nie tylko osoby pełnoletnie, ale również dzieci, które mogą być podmiotami pewnych praw i obowiązków, np. mogą posiadać majątek, który odziedziczyli po zmarłych rodzicach.
Od zdolności prawnej odróżnić należy zdolność do czynności prawnych, której posiadanie uzależnione jest od wieku, a także od tego, czy dana osoba nie została częściowo lub całkowicie
ubezwłasnowolniona.
76. Zdolność do czynności prawnych osoby fizycznej
Zdolność do czynnoÅ›ci prawnych – możliwość dokonywania czynnoÅ›ci prawnych we wÅ‚asnym imieniu.
Zdolność do czynności prawnych może być pełna albo ograniczona, można jej również nie mieć w ogóle.
Strona 20 z 23
Pełną zdolność do czynności prawnych mają pełnoletnie osoby fizyczne oraz wszystkie osoby prawne.
Przesłanką niezbędna do posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych przez osoby fizyczne jest pełnoletność, a nie wiek.
Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają osoby małoletnie, które ukończyły 13 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo, a także osoby, w stosunku do których obowiązuje
postanowienie o ustanowieniu doradcy tymczasowego, wydane przez sąd w trakcie postępowania o ubezwłasnowolnienie.
Zgodnie z polskim prawem zdolności do czynności prawnych nie mają osoby fizyczne, które nie ukończyły 13 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.
Brak zdolności do czynność prawnych mają dzieci do lat 13 Oraz, które ukończyły 13 lat i są osoby całkowicie ubezwłasnowolnione z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego i innych zaburzeń na tle narkomani i alkoholizmu. Taka osoba ma przydzielonego opiekuna. Osoby z brakiem zdolności prawnych nie mogą ważnie podejmować żadnej czynności prawnej z wyjątkiem drobnych czynności dnia codziennego o ile nie spowoduje to pokrzywdzenia tych osób.
77. Przedmioty stosunku prawnego – ogólna charakterystyka
 rzeczy- przedmioty materialne (ruchome i nieruchome). Różnica między ruchomościami a nieruchomościami, polega na tym, iż umowa zobowiązująca do przeniesienia własności
nieruchomości oraz umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być zawarta w
formie aktu notarialnego. Wobec tego, iż kodeks cywilny operuje bardzo wąskim pojęciem
rzeczy, które nie obejmuje nawet wszystkich przedmiotów materialnych, nie mówiąc już o
przedmiotach niematerialnych, można wyróżnić jeszcze następujące kategorie przedmiotów
stosunku prawnego;
 inne przedmioty materialne (ciecze gazy, kopaliny)
 przedmioty niematerialne (utwory artystyczne, naukowe)
 zachowania się
78. Rodzaje uprawnień
 Roszczenie – możliwość domagania siÄ™ od okreÅ›lonej osoby okreÅ›lonego zachowania siÄ™
 Uprawnienie ksztaÅ‚tujÄ…ce – to możliwość wprowadzenia zmian w istniejÄ…cej sytuacji prawnej przez jednostronnÄ… czynność prawnÄ…
 Zarzut – to możliwość uchylania siÄ™ od obowiÄ…zku ciążącego na osobie, której sÅ‚uży prawo podniesienia zarzutu(może powodować trwaÅ‚Ä… bezskuteczność roszczenia)
79. Rodzaje wykÅ‚adni ze wzglÄ™du na jej moc wiążącÄ… – charakterystyka
Wykładnia autentyczna- wykładnia dokonana przez ten sam organ który ustanowił daną normę i zarazem przyjmuje się, że ma moc prawną równą mocy prawnej aktu normatywnego, który został
poddany interpretacji.
Dwie formy:
 Wykładnia oficjalna zawarta w autoryzowanym i mającym moc formalnie wiążącą akcie, w
której prawodawca wypowiada się co do znaczenia ustanowionych przez siebie norm,