Strona startowa Ludzie pragnÄ… czasami siÄ™ rozstawać, ĹĽeby mĂłc tÄ™sknić, czekać i cieszyć siÄ™ z powrotem.Rola pokrewieństwa zdaje się zresztą znacznie większa przy aktach pomocy typu wybór między życiem a śmiercią, niż wybór komu wyrządzić drobną przysługę...sie nie dawno trefiĹ‚o chodzÄ…c w jarmark lubelski miedzy kramy trzej czyĹ›ci pachoĹ‚cy, przÄ…- stÄ…pi sie ĹĽebrak do jednej zacnej wdowy, ktĂłrej jeden z onych...Lecz nie otworzyĹ‚ przytomnych oczu i kiedy Ĺ›wit wszedĹ‚ miÄ™dzy nas kĹ‚Ä™bami drobno roziskrzonego Ĺ›niegu od okien, ktĂłrymi w zadymce gĂłrskiej wyĹ‚ caĹ‚y dom,...Aredhela zawrĂłciĹ‚a wiÄ™c i odszukaĹ‚a niebezpiecznÄ… drogÄ™ miÄ™dzy nawiedzanymi przez zĹ‚e siĹ‚y dolinami Ered Gorgoroth i północnÄ… granicÄ… Doriathu, a gdy...Nikogo nie spotkaĹ‚em na schodach, tylko miÄ™dzy szĂłstym i siĂłdmym piÄ™trem siedziaĹ‚ skulony na stopniach jakiĹ› maleĹ„ki, ĹĽaĹ‚osny czĹ‚owieczek, obok niego...wykluczyć sprzecznoĹ›ci miÄ™dzy twierdzeniami nauki i twierdzeniami religii...- Ale dowie siÄ™ pan, co oni wtedy robili, prawda? MiÄ™dzy drugÄ… dwadzieĹ›cia a drugÄ… czterdzieĹ›ci pięć...Poza kontrolÄ… koocowÄ… technolog planuje rĂłwnieĹĽ kontrolÄ™ miÄ™dzyoperacyjnÄ… po waĹĽniejszych operacjach... Ĺ»yczÄ™ ci, abyĹ› nauczyĹ‚ siÄ™ rozróżniać miÄ™dzy czystymi energiami bogactwa, prosperity i sukcesu, nawet gdy bÄ™dzie im siÄ™ nadawać caĹ‚kiem inne...„Wtedy z winy Ottona [II] wiele siÄ™ staĹ‚o zĹ‚ego; wszÄ™dzie doszĹ‚o do wielkich i ĹĽaĹ‚osnych klÄ™sk, pohaĹ„bione paĹ„stwo spadĹ‚o z wyĹĽyn swego tronu, udrÄ™czone...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Na przykład w 1967 r. najdłuższą spodziewaną długość życia, określaną w chwili urodzenia człowieka, notowano w Szwecji i wynosiła ona 76,5 lat dla kobiet i 71,9 lat dla mężczyzn. W Indiach, na podstawie danych z lat 1951—1960 ten sam wskaźnik wynosił 40,6 lat dla kobiet i 41,0 dla mężczyzn, a na Madagaskarze odpowiednio 38,3 lat dla kobiet i 37,5 dla mężczyzn (tablice 1 i 2).
Spodziewana długość życia mieszkańców danego kraju zależy przede wszystkim od umieralności niemowląt. Niska umieralność niemowląt idzie przeważnie w parze z długowiecznością. Różnice między współczynnikami umieralności niemowląt są jednak dla poszczególnych krajów znacznie wyraźniejsze niż różnice spodziewanej długości życia. W wielu krajach afrykańskich ponad 10% żywo urodzonych dzieci umiera przed ukończeniem pierwszego roku życia, natomiast w Szwecji i innych rozwiniętych krajach wielkość ta nie przekracza 1—2%. Trzeba jednakże pamiętać, że średni
88
wskaźnik charakteryzujący stan zdrowia całej ludności nie odzwierciedla stanu zdrowia poszczególnych grup żyjących w danym kraju (patrz tabl. 1). W Republice Pd. Południowej Afryki np. współczynnik umieralności niemowląt wśród ludności kolorowej, wynoszący 134,6 zgonów na 1000 żywych urodzeń, jest sześć razy większy niż współczynnik umieralności niemowląt wśród ludności białej —i 23,0 zgony na 1000 żywych urodzeń. Jest to dobra ilustracja wpływu społecznych warunków życia na stan zdrowia mieszkańców tego samego kraju, żyjących w jednakowych warunkach geograficznych i w tym samym klimacie.
Bardziej dogłębna analiza wpływu różnic demograficznych na stan zdrowia populacji, i odwrotnie, powinna być uzupełniona analizą socjologiczną. Zmiany demograficzne zależą przede wszystkim od zmiany warunków zdrowotnych i socjalnych zachodzących w danym kraju. Zdrowie i warunki społeczne ściśle się ze sobą wiążą. Przypominam tu znaną od dawna prawdę, którą przede mną wypowiedzieli wielcy filozofowie i ekonomiści XIX w., twórcy podstaw filozofii marksistowskiej.
Badanie chorób, urazów i przyczyn śmierci dostarcza nowych danych pozwalających ocenić stan zdrowia ludności, dla której opracowuje się plany opieki zdrowotnej. Badania tego typu wymagają całego arsenału metod epidemiologicznych. W opracowaniu tego zagadnienia epidemiologia jest głównym narzędziem administratorów służby zdrowia i organizatorów opieki zdrowotnej. Mam tu oczywiście na myśli nowoczesną epidemiologię, badającą rozpowszechnienie chorób i czynników powodujących choroby. Współczesna epidemiologia bada występowanie wszystkich chorób, zarówno ostrych jak i przewlekłych, fizycznych jak i umysłowych, zakaźnych jak i niezakaźnych.
Stawia ona przed sobą trzy cele: 1) opis występowania różnych chorób w społeczeństwie, 2) dostarczenie danych dla planowania organizacji i oceny działań zmierzających do zapobiegania chorobom, powstrzymania rozwoju choroby i leczenia oraz danych pozwalających ustalić hierarchię ważności owych świadczeń, 3) ustalenie czynników etiologicznych w patogenezie choroby.
Z punktu widzenia planowania społecznego szczególnie ważne są dwa pierwsze punkty. Realizacja omówionych w nich celów nie jest jednak łatwa. Trudności pojawiają się od samego początku,
89
Mężczyźni 20,0%l
Kobiety
Choroby uktadu oddechowego Choroby uktadu nerwowego Choroby uktadu krwionośnego Wypadki, zatrucia i urazy
16,5%
10.0% 12,1%
5.4%
14.9% _
10,0 uMmmmm Choroby uktadu pokarmowego W-W//^////A 9.7 %
10,2%
¦
2,6%%
Choroby zakaźne i pasożytnicze WW//W//A 8.0 %
WW////W////Al1.0% 6.7%
Choroby uktadu moczowego i narządów rodnych.
Choroby narządów ruchu
R.6%V/////////M Choroby skóry %ZZMj>.0%
3.7%%%%% Choroby psychiczne W///////A 5.8%
..„ y/Mw/i Choroba uczuleniowe i gruczołów tw;/,/?i,., - „,
1,U7oY///////A wydzielania wewnętrznego V////rvA%' /o
0,9%® Nowotwory złośliwe ffl 1,3 %
1,2%& Starość i bliżej nieokreślone przy- $1,1%
0,5%® Choroby krwi czyny d 1,4%
Powikłanie ciąży,porodu i potogu 01,0%
0,2%l Wady wrodzone i0,3%
Rys. 1. Przyczyny wizyt mężczyzn i kobiet w przychodniach zdrowia w Polsce w okresie od 1 lipca 1967 r. do 30 czerwca 1968 r.
Choroby uktadu oddechowego
Choroby uktadu nerwowego
Choroby układu krwionośnego
Wypadki, zatrucia . urazy
Choroby uktadu pokarmowego
Choroby zakaźne i pasożytnicze Choroby uktadu moczowego i narządów rodnych
Choroby kości i narządów rucha
Choroby skóry
Choroby psychiczne
Choroby uczuleniowe i gruczołów wydzielania wewnętrznego
Nowotwory
Starość t bliżej nieokreślone przyczyny
Choroby krwi
Powikłania ciąży .porodu i połogu
Wady wrodzone
%18,2%
& 10.7% 10,5%
9,9% 3 9,9 % 9,0%
i 7,0 %
-2^5,9% 5,8 % 4,8% A, 4°/o
W i, 1 % H 1,1% H ',0 ?o | 0,5% i 0,2
Rys. 2. Przyczyny wizyt w przychodniach zdrowia w Polsce w okresie od 1 lipca 1967 r. do 30 czerwca 1968 r.
90
Choroby układu pokarmowego
Wypadki, zatrucia, urazy
Choroby układu moczowego i narządów
rodnych
Choroby układu oddechowego
Powikłania ciąży, porodu i połogu
Choroby układu krwionośnego
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby układu nerwowego
Nowotwory
Choroby psychiczne
Choroby kości i narządów ruchu
Choroby skóry
Starość i bliżej nieokreślone przyczyny Choroby uczuleniowe i gruczołów wydzielania wewnętrznego
16,6 %
12,2%
10,2% 'i 9, 7%
W////////////M*'.6% 7,8%
W'
S,5 %
3,7%
WA 7,9%
w/a 2,7%
\m. ?,4 %
ŹA2,2% Wady wrodzone \&0,8%