ďťż
Strona startowa Ludzie pragną czasami się rozstawać, Ĺźeby mĂłc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.Wyćwiczonymi ruchami odrzucając miecze ogarniętych szałem ludzi, Folko chcąc nie chcąc przypomniał sobie polną miedzę w Amorze i spokojną jesień, kiedy on,...i pracowaÂł razem, Âże czuÂł w sobie obroty kó³, dyszenie maszyny, caÂły wysiÂłek pracy, wielkš, dzikš rozkosz lecenia bez pamiĂŞci wskroœ pustych zimowych pĂłl i...Profilaktyka zaburzeń emocjonalnych to przede wszystkim uczenie dziecka róŸnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych, a nie tylko ochrona dziecka przed...Potem kaĹźdy po kolei zaglądał do środka, rozchy­lał płaszcze i — cóş, wszyscy, łącznie z Łucją, mogli sobie obejrzeć najzwyklejszą w świecie...Czy duchy, ktĂłre walczyły ze sobą za Ĺźycia, uwaĹźają się jeszcze po śmierci za nieprzyjaciół i czy są jeszcze przeciwko sobie nawzajem za­wzięte, jak za...— Uratowałaś nas, pani, od najgorszego — zaprzeczyła dziewczyna przypomniawszy sobie noc spędzoną w jaskini...Prowadzący kampanie antynikotynowe popełniają jeden wielki błąd, a polega on na tym, Ĺźe rzadko zadają sobie pytanie, dlaczego ludzie w ogĂłle chcą palić? Wydaje...Tak sobie często myślał w minionych latach Baldini, rano, gdy schodził wąskimi schodkami do sklepu, wie­^r 112 ^' ^' 113 ^rczorem, gdy opróşniał...Większość gubernatorĂłw nie zdawała sobie bowiem spra­wy, Ĺźe kryzys osiągnął poziom, ktĂłry juĹź w tej chwili naleĹźało uznać za ogromną katastrofę...- I co?- Telefonistki pracowały tam po 48 godzin, więc zakładały sobie takie pasy-piterki na brzuchy, kładły się spać, ale ktoś wciąż wykradał im kasę...
 

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Z pewnoœciš nie poptrzeba jakiegoœ wyszukanego treningu w dyplomacji dla negocjowania rozwišzań zwykłych, codziennych problemów, ale nieco taktu i przemyœlenia sprawy na pewno się przyda.
• współczuj z drugš osobš, tzn. naprawdę spróbuj zrozumieć jak to jest, być na jej miejscu. Jeœli ta osoba wyraża jakiekolwiek uczucia, potwierdŸ, że jesteœ ich œwiadomy, mówišc choćby: Widzę, że jest to dla ciebie ważna sprawa; rozumiem, że jesteœ zajęty; rozumiem, że nie lubisz zmywania naczyń.
43
• domagaj się wyjaœnień, dołóż starań, by w pełni zrozumieć stanowisko drugiej strony, jej tok rozumowania i potrzeby.
• zachowaj spokój jeœli jest to możliwe, zastosuj techniki relaksacyjne, by przygotować się na sytuacje, o której wiesz, że będzie zawiła. Przed rozpoczęciem nabierz przynajmniej kilka długich, wolnych, głębokich oddechów.
• bšdŸ przygotowany, dokładnie wykonaj pracę domowš i zbierz wszystkie fakty i liczby, które mogš być dla ciebie wsparciem.
• trzymaj się sedna sprawy, uważaj, by nie odejœć od tematu, nie daj się zwieœć papierkowej gmatwaninie. Dopilnuj, aby druga strona zawsze trzymała się sedna sprawy. Czasami "zepsuta płyta" jest użytecznš technikš, którš można stosować dla sprowadzenia dyskusji z powrotem do zasadniczego tematu.
• zaproponuj kompromis, nie bšdŸ uparty i nie czekaj, aby druga strona pierwsza „uległa".
Rozdział 6
Umiejętnoœć chronienia siebie
Radzenie sobie z zachowaniem podporzšdkowujšcym
Zachowanie podporzšdkowujšce jest okreœleniem często stosowanym w kursie asertywnoœci. Zachowanie podporzšdkowujšce to pytanie lub uwaga wyrażone przez kogoœ innego, które naruszajš jedno lub więcej z twoich podstawowych praw.
Sš to uwagi i pytania, majšce sprawić, że poczujesz się mały albo manipulujšce tobš w taki sposób, że robisz lub mówisz coœ, czego nie chcesz robić lub mówić. Czasem partner/partnerka sš w swoich intencjach całkiem otwarci, często jednak stosujš subtelnie zakamuflowane towarzyskimi grzecznoœciami czy dowcipami zwroty lub zachowania. Na przykład:
Wyglšdasz pięknie, gdy się złoœcisz.
Za miody jesteœ, żeby to zrozumieć...
Wiem, że zawsze mogę na tobie polegać...
Daj spokój, to tylko dla zabawy...
Większoœć ludzi przychodzi na moje kursy asertywnoœci, gdyż sš zmęczeni uleganiem manipulacjom innych. Wielu przyznaje uczciwie, że przychodzš na zajęcia z zemsty - chcš nauczyć się być równie okrutni dla swoich partnerów czy partnerek!
45
Inni sš aż nadto œwiadomi swoich agresywnych reakcji na zachowanie podporzšdkowujšce i chcš dowiedzieć się, jak nad tym zapanować. Bez względu na to, czy rozładowujesz swe agresywne uczucia w ostrych potyczkach lub niekończšcych się sprzeczkach na jeden i ten sam temat, czy też kierujesz je do wewnštrz i ulegasz depresji, z pewnoœciš zużywasz sporš iloœć cennej energii. Ta energia mogłaby być znacznie lepiej wykorzystana na zaspokojenie potrzeb lub podjęcie pozytywnego działania, mogšcego przynieœć ci to, czego chcesz.
Powtórzmy - złotš regułš jest zaczynanie od najmniej trudnych problemów. Praktykuj radzenie sobie z zachowaniem podporzšdkowujšcym, jakie spotyka cię ze strony ludzi, którzy znaczš dla ciebie bardzo mało, z którymi najprawdopodobniej nie nawišżesz bliskich relacji osobistych czy zawodowych. W cišgu jednego tylko dnia możesz spotkać kilka takich osób. Przekonaj siebie, byœ nie podejmował żadnego działania - myœlšc: „w końcu oni nie sš dla mnie istotni".
Jest bardzo niewiele osób, na których poczucie wartoœci i energię zachowania innych nie majš wpływu. Czasem te drobne wydarzenia mogš kumulować się i tworzyć ogromne uczucia frustracji, mogšce przenieœć się na innych ludzi (czy zwierzęta domowe!) - którzy niczym nie zasłużyli na nasz gniew.
Na szczęœcie moje własne dzieci potrafiš już rozpoznać, kiedy moje rozdrażnienie nie jest przez nie zawinione. Moja jedenastoletnia córka zwraca mi uwagę, mówišc: No, dobrze, mamo, tylko dlatego, że miałaœ zły dzień w pracy, nie musisz odgrywać się na nas. Ja tylko chciałam...
Inne dzieci mogš nie być tak asertywne i mogš kierować swoje odczucie niesprawiedliwoœci do wewnštrz. Jeœli tego rodzaju interakcje następujš regularnie, ich poczucie własnej wartoœci poniesie uszczerbek i mogš one ulec poważnej depresji albo dać ujœcie złoœci w buntowniczym zachowaniu.
Jak już wspomniałam, zachowania podporzšdkowujšce występujš w różnych przebraniach i naszym pierwszym zadaniem jest nauczenie się szybkiego ich rozpoznawania w zachowaniu własnym i innych ludzi.
Przedstawiam teraz niektóre przykłady z ksišżki Sharon Bower i Gordona Bower Asserting Yourself: A Practical Guide for Posilne
46
Change. Prawdopodobnie wydadzš ci się one znajome! Niemiłe, „ukryte przesłania" znajdujš się w nawiasach, a po nich podaję proponowanš asertywnš reakcję.
Zrzędzenie
Jeszcze nie skończyłaœ zmywać?